Moody’s’le ilgili çok önemli açıklama

0
2518

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Moody's'ten artı yönde değil eksi yönde beklentim var" dedi

Ekonomi Bakanı, 8 Ağustos'ta Türkiye Değerlendirmesi'ni açıklayacak kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'ten artı yönde değil eksi yönde bir beklentisi olduğunu söyledi.

Zeybekci, "Moody's, Standard & Poor's, Fitch gibi kredi kuruluşları, siyasi mi ekonomik mi kredi kuruluşları. Türkiye cari açığını azaltmada inanılmaz başarılı işler çıkarıyor. Yılsonunda yüzde 5,5'ler seviyesine yaklaşacak. Dış ticaret açığımızı yüzde 30'lar seviyesinde azaltıyor. İstihdamda iyiyiz, sanayi üretim endeksimizde iyiyiz. Ama bütün bunların olduğu bir ortamda size dramatik bir şey söyleyeyim mi? Moody's'ten artı yönde değil eksi yönde bir beklentim var. Çünkü siyasi değerlendirecek, Türkiye'nin gelecekle ilgili beklentilerini değil" dedi.

BÜYÜME YÜZDE 4'ÜN ÜZERİNDE GELİR

Zeybekci, büyümenin ikinci çeyrekte yüzde 4'ün üzerinde olacağını, yılı yüzde 4 olan hedefin üzerinde tamamlayabileceğini belirtti. Zeybekci ayrıca Irak'a ihracatta Ağustos ayında olumlu gelişmeler yaşanacağını kaydetti.

Enflasyon faiz indirimine engel değil

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yazılı olarak yaptığı açıklamada yüksek enflasyonun faiz indirimi için engel olmadığını söyledi. 

Enflasyon verilerine yönelik açıklama yapan Zeybekci, "Açıklanan rakamlar, piyasa beklentilerinin üzerinde bir enflasyon gerçekleşmesine işaret ediyor. Yıl sonu enflasyon hedeflerimizi yukarı yönlü revize edilmesi ihtimalini Türkiye'ye ve sağlanan siyasi, ekonomik istikrara kabul edilemez haksızlık olarak görüyoruz" dedi ve ekledi:

"Beklentilerin üzerinde gelen enflasyonun, bir sonraki PPK (Merkez Bankası Para Politikası Kurulu) toplantısında faiz indirilmemesi gerektiğine yönelik ortaya çıkabilecek yorumların tam tersine faiz indirimine; üreten, yatırım ve ihracat yapan piyasaların beklentilerini karşılayıncaya kadar devam edilmesi gerektiğini savunuyor ve Merkez Bankamızı destekliyoruz ." 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.