Altın yönünü yukarı mı çevirdi?

0
2545

Altın, Çinli alıcıların bir hafta süren tatilin ardından yeniden piyasalara dönmesi ve bugünkü ABD enflasyon verisi öncesi, yatırımcıların Fed'in faiz artırımına ilişkin görünümü değerlendirmeleri ile birlikte, yedi haftanın en düşük seviyesinden başlattığı rallisini genişletti.

ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

Spot altın yüzde 0.7 yükselişle ons başına 1,213.23 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 14:29'da, 1,212.37 dolara geldi. Altın Çarşamba günü, 24 Şubat'ta gördüğü yedi haftanın en düşük seviyesi olan 1,190.52'den yükseldi ve yüzde 0.4 prim yaptı.

Fed Başkanı Janet Yellen, Senato komitesine Salı günü yaptığı konuşmada, borçlanma maliyetlerine ilişkin sözlü yönlendirmede bir değişikliğe gidilmesinin, politika yapıcıları bir zaman çizelgesine bağımlı kılmayacağını söyledi ve bu açıklama, ABD hisse senetlerinin gösterge endekslerinin rekor seviyelere çıkmasına yardımcı oldu. Yellen, Fed'in faiz artırımlarına başlamada "sabırlı" olunacağına ilişkin mevcut taahüdünün, faiz artırımının "en az birkaç" toplantıda yapılma ihtimalinin düşük olduğu anlamına geldiğini söyledi. Yellen'a göre, işgücü piyasası iyileşirken, enflasyon ve ücret büyümesi düşük kaldı.

Phillip Futures Pte yatırım analisti Howie Lee, bilgilendirme notunda, "Çinli traderlar bir hafta süren tatillerinden geri dönüyor, artı 1,200 doların altına geçici düşüş, yatırımcıların tepki alımlarının ve kısa pozisyonlarını kapatma amaçlı alımlarının gelmesine neden oldu" dedi ve "Bugün açıklanacak kilit veri ABD TÜFE'si olacak" şeklinde görüş bildirdi.

Enflasyon Verisi

Perşembe günü açıklanacak verilerin, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, dünyanın en büyük ekonomisinde tüketici fiyatlarının Ocak ayında düştüğünü göstermesi bekleniyor. Yellen, merkez bankasının, faizleri artırmaya başlamadan önce, enflasyonun yeniden hedef seviyesine yükselmekte olduğuna "makul bir şekilde güven duyması" gerektiğini söyledi.

Altın fiyatları ayrıca, Australia & New Zealand Banking Group Ltd.'nin bilgilendirme notunda dikkat çektiği üzere, zayıf ABD dolarından da destek buldu. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Çarşamba günü de düşerek kayıplarını ikinci güne taşıdı ve bu hafta yüzde 0.3 geriledi. Altın genelde dolar ile ters yönde hareket ediyor ve yüksek faizler, altının yatırımcısına yalnızca fiyat artışları yoluyla kazanç sağlamasından dolayı metalin cazibesini azaltıyor.

Dünyanın ikinci en büyük altın tüketicisi Çin'de Şanghay Altın Borsası'nın gösterge spot altın kontratının işlem hacmi Çarşamba günü, tatil öncesi 17 Şubat'taki seviyesinin iki katının üzerine çıktı.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.9 yükselerek ons başına 1,212 dolar seviyesine çıktı. Spot gümüş yüzde 0.6 artışla ons başına 16.6725 dolara geldi. Spot platin yüzde 0.8 yükselişle ons başına 1,180.25 dolara çıkarken, palladyum yüzde 0.4 kazançla ons başına 811.55 dolara ulaştı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.