‘Altın’a asıl darbe dolardan geliyor

0
277

Altın, Fed borçlanma maliyetlerini artırmaya hazırlanırken, diğer önemli merkez bankalarının teşvikleri artırmasının doları güçlendirmesi ve bunun sonucu metale yönelik talebin azalması ile birlikte, 2010 yılından bu yana en düşük seviyesi yakınında seyretti. Gümüş bu yılın en uzun süreli kayıp dönemini gerçekleştirmeye yöneldi.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR? Tıklayın

Spot altın, dünkü seviyesi olan ons başına 1,165.63 dolardan, bugün Singapur saati ile 11:55'te 1,167.46 dolara geldi. Metal 31 Ekim'de 1,161.35 dolara kadar inerek Temmuz 2010'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Metal bugün de düşerse kayıplarını beşinci güne taşıyacak ve Ağustos ayından bu yana en uzun süreli düşüş dönemini gerçekleştirecek.

Altın, Bloomberg Dolar Spot Endeksi'nin beş yılın zirvesi yakınında tutunması ile birlikte, 2000 yılından bu yana ilk kez üst üste iki ay düşüş göstermeye yöneldi. Avrupa Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankası'nın geçen hafta beklenmedik bir şekilde teşvikleri artırmasının ardından, 6 Kasım'da politika toplantısını gerçekleştirecek. Fed, geçen ay varlık alım programını sonlandırdıktan sonra, sekiz yılın ardından ilk kez faiz artırımına gitmeye hazırlanıyor.

Çin'in borsaya kote en büyük aracı kurumunun bir birimi olan CITIC Futures Co.'nun analisti Zhu Runyu, "Altının zayıf kalmaya devam etmesi bekleniyor, zira Avrupa Merkez Bankası'nın teşvikleri daha da artırma potansiyeli var ve bu da doları dolara güç vermeye devam edecek" dedi ve "Fiyatların daha da düşeceğinin beklenmesi nedeniyle, piyasada alım ilgisi oldukça az" şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.6 düşerek ons başına 1,163.40 dolara kadar geriledikten sonra 1,166.90 dolara geldi. Vadeli kontratlar 31 Ekim'de 1,160.50 dolara kadar inerek Temmuz 2010'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust'taki varlıklar dün çok az değişerek 2008'den bu yana en düşük seviyesi yakınında kaldı.

Opsiyon Piyasası

New York'ta Comex piyasasında en fazla işlem gören üç opsiyon kontratı, 31 Ekim'de, düşüşlerin daha da süreceğini işaret ediyordu. Geçen hafta, kontrat sahiplerine Aralık vadelileri ons başına 1,075 dolardan satma hakkı veren put opsiyonu fiyatı beş kat arttı.

Spot gümüş yüzde 0.8 düşüşle ons başına 16.0206 dolara indi ve düşüşünü beşinci güne yayarak Kasım ayından bu yana en uzun süreli düşüş dönemini gerçekleştirmeye yöneldi. Fiyatlar dün 15.7711 dolar ile Şubat 2010'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Spot platin yüzde 1.6 düşüşle ons başına 1,219.88 dolara inerek 6 Ekim'den bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından 1,227.75 dolara geldi. Palladyum yüzde 0.4 geri çekilerek ons başına 800.50 dolara indi ve iki günlük yükselişini sonlandırdı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.