Altında 1000 Dolar kritik seviye

0
3119

Altın, altı yıl 1,000 doların üzerinde tutunduktan sonra, yeniden üç basamaklı fiyata sahip bir meta haline gelebilir.

Altın ne kadar? TIKLAYIN!

Fitch Group'un bir birimi olan BMI Research'e göre, altın, Fed'in faiz artırımına gitmesi ve doların değer kazanması ile birlikte, 2016 yılının ilk yarısında 1,000 doların altına inebileceği tahmininde bulundu. BMI'nın emtia araştırma küresel başkanı John Davies, kademeli sıkılaştırma beklentilerinin, fiyatların 1,000 dolar civarına ve üzerine geri dönmesi ile birlikte, düşüşü yavaşlatacağını. Altın Singapur saati ile 13:47'de ons başına 1,077.10 dolar seviyesinde işlem görüyordu.

Altın 2015 yılında, Fed politika yapıcılarının 2006'dan bu yana ilk faiz artırımı için hazırlanmaları ile birlikte, yaklaşık yüzde 9 değer kaybetti ve beş yılın en düşük seviyesine indi. yüksek faizler, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor. Yatırımcıların büyük bölümü, dün Fed'in Ekim ayı toplantı tutanaklarının yayınlanmasının ardından, Aralık ayında faiz artırımına gidilmesini bekliyor. Goldman Sachs Group Inc., geçen ayki değerlendirmesinde, Aralık ayındaki olası faiz artırırımının altına zarar evreceğini kaydetti.

Davies, Singapur'da dün verdiği mülakatta, "Açık bir şekilde, 1,000 dolar test edilecek, ancak bu seviyenin çökeceğini ille de çökeceğini düşünmüyoruz," dedi ve "Gelecekteki faiz artırımlarının çoğu fiyatlara yansıdı, bu nedenle, faiz artırımını gördüğümüzde, ani bir reaksiyon olacağını sanmıyorum" şeklinde görüş bildirdi.

Yıllık Düşüş

Spot altın Çarşamba günü ons başına 1,064.55 dolar ile Şubat 2010'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Yatırımcıların ellerindeki altın varlıklarını azaltması ve dolardaki yükselişin etkisiyle üst üste üçüncü yılı da düşüşle geçmeye yönelen altın, bu yıl şimdiye kadar ortalama 1,172 dolar civarında seyretti.

Fed'in Aralık toplantısınıda 25 baz puan faiz artıracağı ve bunu 2016 yılında 75 baz puanlık artışın izleyeceği tahmininde bulunan Davies, "Ortalama fiyatlar 2016 ve 2017'de düşecek ve BMI gelecek yıl için fiyat tahmini olan 1,150 doları düşürebilir" dedi. Davies'in faiz artırımı tahmini, Morgan Stanley'in Piyasa İmalı Faiz Artırım Hızı Endeksi ile de uyumu. Bu endekse göre, Fed gelecek yıl 3 kez 25 baz puanlık faiz artırımı yapacak.

Davies, "Eğer faiz artırımı bundan daha hızlı ya da daha agresif olursa, altında daha da büyük bir düşüş meydana gelebilir," dedi ve "Altın fiyatlarına ilişkin bizim görüşümüz, gelecek yıl kademeli faiz artırılacağı beklentisini baz alıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Goldman'ın 21 Ekim'deki raporunda yer verdiği tahminlere göre, altın, faiz artışı ile birlikte, altı ayda 1,050 dolara ve bir yıl içinde 1,000 dolara inebilir. New York merkezli hedge fonu Galtere Ltd.'nin kurucusu Renee Haugerud, Bloomberg'e yaptığı değerlendirmede, "Bu hafta, altın, yükselen dolarla birlikte, 900 dolar ila 1,000 dolar bölgesine düşebilir" dedi.

Oversea-Chinese Banking Corp., bugünkü bilgilendirme notunda, "Fed'in Ekim toplantısının tutanakları muhtemelen gelecek ay faiz artırımına gidileceği beklentilerini güçlendirecek ve altın fiyatlarını aşağı çekecek," dedi. Singapur merkezli bankanın uzmanları arasında, Bloomberg'in sıralamasına göre, üçüncü çeyrekte en doğru altın fiyat tahminini yapan Barnabas Gan da yer alıyor.
 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.