‘Altın’da yükseliş devam eder mi?

0
3119

 Uzun vadede Altın için trend düşüş yönünde olsa da, kısa vadede yükselişin devam edebileceğini düşünmekteyiz. Bu hafta açıklanacak olan ABD verileri hem FED'in faiz kararı hem de Dolar'ın değeri bakımından yol gösterici nitelikte olduğundan, piyasalarda bugünden itibaren bir volatilite artışı söz konusu olabilir.

ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

ABD tarafından bakacak olursak, bu hafta açıklanacak olan önemli üç veri bulunmakta. Bunlardan birincisi bugün açıklanacak olan perakende satışlar. Perakende satış tarafında beklenti geçen aya göre aynı kalarak, yüzde 0,2'lik bir artış olması yönünde.

Yarın açıklanacak enflasyon rakamları ise hem Dolar hem de FED'in faiz artırımı kararı açısından kilit öneme sahip. Düşük petrol fiyatlarının da etkisiyle enflasyondaki beklenti, yıllık bazda yüzde 0,1 seviyesinde bir düşüş olması yönünde. Bu durum enflasyonun negatif seviyeye düşeceği anlamına geldiğinden, bir deflasyon sürecinden bahsedebiliriz. Cuma günü açıklanacak olan Michigan Güven Endeksi için ise beklentiler yine düşüş yönünde.

Son açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin çok altında kalmasının ardından, bu hafta açıklanacak olan verilerde de beklentilerin altında olumsuz bir seyir ihtimali yüksek görünmekte.

Teknik olarak baktığımızda, Göreceli Güç Endeksi (RSI) tarafından desteklenen bir yükseliş hareketi görmekteyiz. Mum grafikte (candlestick), dünkü kapanış fiyatının açılış fiyatından yüksek olması ve gün içinde sert aşağı yönlü hareket görülmesi sebebiyle oluşan çekiç formasyonu (hammer) ise sert bir yükselişin habercisi gibi.

Yükseliş hareketinin devamında, 1185 – 1200 Dolar bandı güçlü direnç olarak göze çarpmakta. 1200 Dolar seviyenin aşılması durumunda, 1225 Dolar seviyesine kadar sert yükseliş atakları görülebilir. Aşağı yönlü hareketlerde isee, 1135 – 1140 destek bandı aşağı yönlü kırılmadıkça, eski düşüş trendine dönüşten bahsetmek zor görünmekte. Kısa vadede ise olası düşüşlerde, 1162 – 1152 desteklerinde zorlanmalar gözlemlenebilir. RSI açısından baktığımızda aşırı alım bölgesine doğru yaklaşan Altın'da, ABD tarafında ciddi bir karamsarlık oluşmadığı taktirde, 1200 Dolar/ons seviyesinden aşağı yönlü düzeltme hareketleri meydana gelebilir.

XTB Menkul Değerler

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.