‘Aralık’ta faiz artırımı için güçlü bir durum var’

0
2688

ABD ekonomik verilerinin cesaret verici şekilde gelmeye devam ettiğini varsayarak, Fed’in Aralık ayında faiz artırımına gitmesi için “güçlü bir durum” olduğunu ifade eden San Francisco Fed Başkanı John Williams, ilk hamleyi takip edecek artırımların eğiminin “en önemlisi” olduğunu belirtti.

ABD Merkez Bankası’nın politika belirleyicisi olan Federal Open Market Committee (FOMC), 15-16 Aralık tarihlerinde olası bir politika hamlesini değerlendirmek üzere Washington’da toplanacak. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin çoğu ve federal fon traderları, Fed Aralık toplantısında, 2008 yılından bu yana sıfıra yakın seyreden faiz oranlarında artış bekliyor.

Williams, University of California at Berkeley’de yaptığı bir konuşmada, “Ekonomik verilerin iyi gelmeye devam ettiğini, hedeflerimize ulaştığımıza dair işaretler almaya devam ettiğimizi ve enflasyonun yüzde 2’lik hedeflenen düzeye doğru hareket ettiğini varsayarsak, Fed’in Aralık ayında faizleri artırması için güçlü bir durum var demektir” dedi.

Williams’ın sözleri, Fed’in, azami enflasyon ve fiyat istikrarından oluşan iki şartının faiz artırımı için uygun olup olmadığını değerlendirdiği bir zaman diliminde geldi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.