‘Yatırımcılar belirsizliğe hazır olmalı’

0
2802

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, faiz artırım sinyali döneminin sona ermesinin ardından, gelecek yıl yatırımcıların her Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz oranının artırılıp artırılmayacağına ilişkin belirsizliğe hazır olmaları gerektiğini ifade etti.

Gelecek yıl oy hakkına sahip olacak olan Bullard, Fort Smith, Arkansas’ta, “FOMC’nin her toplantıda ne yapacağna dair belirsizliğin biraz daha arttığı bir döneme geri dönüyoruz. Piyasa, yedi yıldır sıfıra yakın faizle belirsizliğin az olmasına alışmıştı” dedi.

Bullard, sıkılaştırma temposuna ilişkin en iyi rehberin, katılımcıların çeyrek dönemlerde sundukları tahminler olduğunu ifade etti. Washington’da, çarşamba günü açıklanan Fed Ekim ayı toplantı tutanaklarına göre, politika yapıcılar faiz artırımının Aralık’ta uygulanabileceğini düşünüyorlar fakat aynı zamanda sıkılaştırmanın temposunun kademeli olacağına vurgu yapılıyor.

2016 yılı için kademeli faiz artırımının ne anlama geldiği sorulan Bullard, “FOMC faizleri artırma kararı aldığında, bu konunun çok tartışılacağını ve gelecek çeyreklerde de politika tartışmalarının önemli bir kısmını oluşturacağını düşünüyorum” dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.