Avrupa’dan ikinci sürpriz karar

0
2695

 Danimarka kronun daha fazla değer kazanmasını önlemek için faiz oranında beklenmedik bir şekilde indirime gitti.

Danimarka Merkez Bankası, mevduat sertifikalarında faiz oranlarını 15 baz puan düşürerek -%0.2’ye indirdi. Banka ayrıca kredi faizi oranını aynı miktarda düşürerek yüzde 0.05’e indirdi.

Kopenhag merkezli merkez bankasının iletişim yöneticisi Karsten Biltoft, “Sabit kuru korumak için yeterli aracımız var” dedi. Karsten, Danimarka’nın herhangi bir zamanda sabit oranı terk etmeyi gözden geçirip geçirmeyeceği ile ilgili soruya, “Tabii ki hayır” cevabını verdi.

İsviçre Merkez Bankası’nın 15 Ocak’ta 3 yıldır kullandığı minimum kur uygulamasını sonlandırarak piyasaları şok etmesinden bu yana İskandinavya’nın en büyük bankaları, Danimarka’nın bir sonraki olup olmayacağı ile ilgili hedge fonları ve diğer offshore yatırımcılarının çağrılarını cevaplandırdı. Danske Bank, spekülasyonları ortadan kaldırma arayışı içine girdi ve Danimarka’nın üç yıldır kullandığı para birimi rejiminin SNB’nin eski sisteminden fark olarak Avrupa Merkez Bankası (AMB) tarafından desteklendiğini belirtti.

Merkez bankası Guvernörü Lars Rohde, “Danimarka ve İsviçre arasında yapılan karşılaştırma bence kısmen yanlış. İki durum arasında karşılaştırma yapılabileceğini düşünmüyorum” dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.