FED faizleri ne zaman artırabilir?

0
2814

Uzun dönem faiz oranları yatırımcıların zayıf küresel ekonomik büyüme beklentileri, düşen petrol fiyatları ve zayıflayan enflasyon nedeniyle ters yönde hareket ediyor olsa da Fed yetkilileri faizlerin yıl sonuna doğru artırılması yönündeki tavırlarını koruyorlar.

Fed'in 27-28 Ocak tarihinde yapacağı toplantıda yetkililerin faiz artırımı öncesinde sabırlı olunacağı yönündeki açıklamalarını yinelemesi bekleniyor. Bu ise en azından önümüzdeki iki toplantı için yani diğer bir deyişle en erken Haziran ayına kadar bir faiz değişimi yapılmayacağı anlamına geliyor. Aynı zamanda Fed yetkililerinin yaşanmakta olan gelişmlere yönelik bir alarm vermesi de beklenmiyor.

Pek çok Fed yetkilisi kısa vadeli gösterge faiz oranlarını bu yılın ortalarından itibaren artırma taraftarı olduklarına işaret etmişlerdi. Ekonomideki ve piyasalardaki son gelişmeler bazı Fed yetkililerinin fikir değiştirmesine neden olabilecek gibi görünse de bir kısım Fed yetkilisi gecikme olmaksızın harekete geçilmesine taraftar olduklarını dile getirdi.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard "Bence başlamak çok önemli ve politikalar normalleşmeye başlamalı" ifadelerini kullanarak "Normalleşme sürecine başlasak bile faiz oranları hala aşırı düşük olmaya devam edecek" dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.