Babacan ilk kez konuştu

0
2747

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yeni kabinede görev almasına illişkin açıklamalar yaptı.

İşte Babacan'ın açıklamalarının detayları:

-Uluslararası piyasaların yeni kabinede de sizi tercih ettiği yine sizi görmek istediği haberleri çıktı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yeni Türkiye'nin yeni döneminde artık Türkiye çok daha güçlü bir şekilde çizgileri koruyarak ikinci bir sıçramayla 2023 hedeflerine doğru hareket ediyor. Ben 18 Kasım 2002'den bu yana hükümetteyim. Hazineden sorumlu, AB'den sorumlu bakanlıklar yaptım. Bu dönem de hükümette olmam yazıldı çizildi. Siyasetin süresi benim için sınırlı askerlik görevi gibi olduğunu söyledim. Devlete hizmet için daveti reddetmek mümkün değil. Sağolsun başbakan ve cumhurbaşkanı uygun gördü göreve dahil oldum.

-Yargıyla adli yıl açılışından ötürü bir soğukluk oldu. Siz demokrasiye vurgu yapan bir siyasetçisiniz. Son durumu nasıl görüyorsunuz?

Öncelikle Türkiye'de demokrasinin iyi işleyen bir demokrasi olması önemli. Bunun yanında hukuk olmazsa olmaz. Daha alacağımız uzunca bir mesafe var. Hukuk devleti olmadan ilerlemiş bir demokrasiyi görmemiz çok çok zordur. Bunların hepsi bir bütün.

Yargının hızlı ve güvenilir bir şekilde tarafsız çalışması gerekiyor. Yargının bağımsızlığı esastır. Bağımsızlığı kullanıp kendi ait olduğu zümreyle alakalı planlı programlı işlere giriyorsa sonuna kadar mücadele etmek lazım.

-62. hükümetin yol haritası hazır. Hükümet programı Meclis'te okundu. ''Güçlü ekonomi" başlığıyla hazırlanan bölümde "Kalıcı yapısal dönüşüm" için atılacak adımlar sıralanıyor ve ilk sırada "yurtiçi tasarrufların artırılması" var. Tasarrufların artırılması için bireysel emeklilik alanında ve mevduatlarla ilgili bölümde atılan adımlar oldu daha önce. Yeni bazı adımlar mı planlanıyor? Böyleyse neler yapılacak?

Cari açığımızın olması üzerinde çalışmamız gereken bir alan. Böyle bir sorunumuz yoktur diyecek durumda değiliz. Cari açık, tasarruf oranımızın az olduğu için yüksek. Büyüme için sermaye sermaye için de tasarruf gerekli. Başka ülkelerin tasarruflarını ülkemize getirerek büyümeyi sağlıyoruz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.