Avrupa’da keyifler yerinde…

0
2574

ABD endeks vadelileri ve Asya hisseleri büyük bir değişiklik yaşamadı.

Vallourec SA, UBS AG'nin yatırımcılara şirketin hissesini alma tavsiyesinde bulunması sonrasında yüzde 3.3 tırmandı. Mota-Engil SGPS SA ise yüzde 1.2 yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 yükselerek Londra saati ile 08:05'te 343.44 puan oldu. Endeks, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin politika yapıcıların düşük enflasyon karşısında harekete geçmeye hazır olduğu sinyalini vermesi ile, 8 Ağustos'taki dört ayın en düşüğünden bu yana yüzde 5.7 yükseldi. AMB 4 Eylül'de para politikasını görüşmek üzere toplanacak.

AMB'nin teşvikleri, Stoxx 600'ün Eylül 2011'deki düşük seviyesinden bu yana yüzde 60'lık rallisine destek oldu. Draghi o yılın Kasım ayında göreve gelmesiyle faiz oranlarını düşük tutma sözüne bağlı kaldı ve Temmuz 2012'de euroyu kurtarmak için "ne olursa olsun" yapacağını söyledi. Bu yılın Haziran ayında AMB, mevduat faizini eksi yüzde 0.10'a çekerek negatif faiz oranı uygulayan ilk büyük merkez bankası oldu ve gösterge faiz oranını ise yüzde 0.15'e kadar düşürdü

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.