Başbakan faiz politikaları için bankacılarla bir araya gelecek 01.11.2016

Başbakan Binali Yıldırım bugün banka temsilcileri ile bir araya gelecek.

0
1572

Başbakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Başbakan Binali Yıldırım bugün banka temsilcileri ile bir araya gelecek.

Görüşmenin TSİ 18:00’de Ankara’da yapılacağı duyuruldu.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, bankalarla faizlerin düşürülmesi için bankalarla ikna görüşmeleri yaptıklarını açıklamıştı

Canikli, bankacılık sistemindeki en önemli sorunun başta mevduatlar olmak üzere faizlerin aşağı çekilmesi olduğunu söyledi.

Bu konuda bankaları ikna görüşmeleri yaptıklarını, “müdahale etmeden, ikna etmeye” çalıştıklarını anlatan Canikli, bankaların taleplerini hayata geçirecek düzenlemeleri son KHK’ya koyduklarını açıkladı.

Para politikası nedir için TIKLAYIN!

Canikli, TBMM’deki sohbetinde, bankalarla ilgili açıklama ve taleplerinin serbest piyasa ekonomisine müdahale olduğu eleştirilerine yanıt verdi. Canikli, güçlü bir bankacılık sistemi olduğunu anımsatarak, “Banka faizlerini yakından takip ediyoruz. Bunu yaparken piyasalara müdahale etmeden, serbest piyasanın şartlarını ihlal etmeden, bankalar ve finans kuruluşları ile ikili temas ve görüşme şeklinde yürütüyoruz. Amacımız, faizlerin düşmesini hızlandıracak. Önceliğimiz mevduat faizleri. Bunun mutlaka aşağı çekilmesi gerekiyor. Dünyada mevduat faizlerine negatif faiz uygulanırken, bizde yüzde 11’lerde olmasının izahı yok. Bu enflasyonun da üzerinde” dedi.

Piyasa zamanlaması Nedir için TIKLAYIN!

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.