Başkanlar “faiz artışı gelir” diyor

0
2553

New York ekonomi kulübünde konuşan Fischer, ilk faiz artırımının Haziran veya Eylül'de ya da sonraki aylarda yapılabileceğini kaydetti.

İlk faiz artışından sonraki sürecin belirsiz olduğunu ifade eden Fischer, güçlü dolar ve zayıf petrolün Fed'in karar alma sürecini etkilediğini ifade etti.

‘BİRKAÇ AYDAN FAZLA BEKLENMEMELİ’

San Francisco Fed Başkanı John Williams, Fed'in faizleri bu yıl içinde artırmasını beklediğini söyledi. Avustralya'da düzenlenen bir konferansta konuşan Williams, faiz artırımı için birkaç aydan fazla beklememeleri gerektiğini savundu. Dolardaki yükselişin Amerikan ekonomisi üzerinde çok büyük etki yarattığını belirten Williams, yine de ekonominin güçlü doların üstesinden gelebileceğini ifade etti.

‘FED NORMALLEŞMEYE BAŞLAMALI’

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed'in faizleri sıfıra yakın tutarak, varlık fiyatlarında balonlar yaratma riskine yol açtığını söyledi. Financial Times'a demeç veren Bullard, Fed'in olabildiğinde hızlı şekille normalleşmeye başlamamasının yıkıcı sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu. Bullard, Fed'in bunu yaparken faizleri agresif biçimde artırmasına gerek olmayacağını da ifade etti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.