Beyni zinde tutmanın yolları

Birçok işlevi olan insan beynini zinde tutmak şart!

0
4403

Senem  Türkanoğlu/ Editör 

Beyin; sinir siteminin merkezi olarak hizmet veren bir organımızdır. Yaklaşık olarak 1,5 ağırlığında olan insan beyninin pek çok işlevi vardır. O işlevlerin bazılarını şöyle sıralayabiliriz; düşünme, acıkma, susama, uyku, uyanıklık faaliyetleri düzenlenmek, hormonların salgılanma zamanını belirlemek, öğrenme faaliyeti ve hafıza olgusu sağlamak. Birçok işlevi olan insan beynini zinde tutmak şart. Peki, bu nasıl olacak? İşte beyni zinde tutmanın yolları:

Su olmazsa olmaz

İnsan vücudundaki su oranın azalması, uyuşukluğa ve konsantrasyon kaybına neden olmaktadır. Uzmanlara göre; susuz kalan bir vücut beyin için oldukça zararlı. Bu sebeple gün içerisinde en az 1 litre su tüketmelisiniz.

Şekeri hayatınızdan çıkarın

Şeker keyif verici ama hiç de masum değil. Beyin açısından pek sağlıklı olmayan şekeri fazla tüketiyorsanız azaltmayı denemelisiniz. Çünkü şekerin beyin üzerinde sersemletici bir etkisi var.

Şekeri azaltmanın en iyi yolu, ofis veya ev ortamında ulaşılabilir olmasını önlemeye başlamaktan geçiyor. Vücudun şeker ihtiyacını doğal olarak tatlı olan gıdalardan karşılamak da şekeri azaltmada yardımcı olacaktır.

Abur cuburdan uzak durun

Aşırı yağlı ve tuzlu gıdalar beyin fonksiyonları üzerinde olumsuz etkilere neden oluyor. Dolayısıyla abur cubur grubunda yer alan aşırı tuzlu ve sağlıksız yiyecekler almaktan kaçınmalısınız.

Kafein tüketimini azaltın

Kafeinin tüketiminin aşırısının beyin üzerinde uzun vadeli sorunlara sebep olduğu bilimsel olarak kanıtladı. Kafein yerine beyne faydalı olan şeyleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Örneğin; somon balığı, ceviz, fıstık, süt, peynir ve ıspanak.

Düzenli egzersiz yapın

Egzersiz yapmak; vücuttaki kan akışını dinamik hale getirir. Bu da; daha düzgün kan akışıyla dengelenmiş, sağlıklı ve dinç bir beynin en önemli anahtarlarından biridir.

Stres yapmayın

Stres, tansiyondan hafıza kabiliyetlerine kadar sağlığı tehdit edici bir faktördür. Dolayısıyla hem beden hem de ruh sağlığı için stresle başa çıkmalısınız. Stresle başa çıkmanın birkaç yolunu şöyle sıralayabiliriz; sürekli olumsuz düşünen ve yaşam enerjinizi tüketen kötümser insanlardan uzak durun. Her zaman kendinize güveniniz tam olsun. Ne yaşarsanız yaşayın, güveninizi kaybetmeyin. Sizi sıkan ve vücudunuzda rahatsızlık hissi uyandıran kıyafetleri giymemeye özen gösterin.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.