BİST günü düşüşle kapattı 01.11.2016

BİST-100 günü yüzde 1.41 düşüşle 77.428 seviyesinden kapattı

0
3405

Pozitif açılışın ardından öğleden önce sıkışık pozitif seyreden BİST-100 endeksi 78.957 puanı test ettikten sonra, öğleden sonra askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, sınıra tank sevkiyatı yapılıyor haberleri ile gevşemeye başlayan endeks kapanışa doğru kayıplarını artırarak günü yüzde 1.41 düşüşle 77.428 seviyesinden günü tamamladı. İşlem hacmi 3.6 milyar TL oldu.

Güniçi gelişmeler

Dün güne alımlarla başlayan BİST-100 endeksi, yurt dışı piyasalardaki satış baskılı seyirlere karşın günün devamında da yukarı denemelerine devam etti. Gerilemelerde 78.000 üzerinde tutunan endeks,  günü yüzde 0.26 yükselişle 78.536 seviyesinden tamamladı. Yeni güne ise endeks yüzde 0.34 yükselişle 78.801 seviyesinden başladı.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye ve İstanbul İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketlerinin Ekim 2016 dönemi sonuçları açıklandı. Buna göre PMI endeksi, ekim ayında eşik değer olan 50,0’ın altında gerçekleşti. Ancak eylülde 48,3 olarak ölçülen endeks ekimde 49,8’e yükselerek PMI endeksi, imalat sektörünün faaliyet koşullarında stabilizasyona yaklaşıldığına işaret etti.Ayrıca endeks 2016 yılının ilk 10 ayındaki ortalaması olan 48,9 değerinin üzerinde ölçüldü. Ekim ayında yeni ihracat siparişleri son üç ayda ikinci kez yükselirken, satın alma faaliyetlerinde yaklaşık son iki yılın en güçlü büyümesi gerçekleşti.

B tipi yatırım fonları hangi yatırımcı için uygun öğrenmek için tıklayın!

FOMC

FED’in bugün başlayan yarın sonuçlanacak FOMC toplantısı ve önümüzdeki hafta yapılacak ABD seçimlerinin belirsizliği piyasalarda etkili olmaya devam ediyor. Trump’ın anketlerde arayı kapatması ile dolar endeksinde geri çekilme devam ediyor.  FED’in faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapacağı beklenmese de Aralık ayında yapılacak olası faiz artışı ile ilgili daha kesin açıklamalar Dolar endeksine etki edebilir.

Dolar TL

Dolar/TL cephesinde ise güne 3.1090’dan başlayan kur gün içinde 3.1200 seviyesine kadar yükseliş kaydetmesine karşın, Dış Ticaret açığındaki aylık bazda gerilemenin cari işlemler dengesindeki kısmi olumlu gidişata işaret etmesine ek olarak TCMB’nin zorunlu karşılıklar politikasında yaptığı manevranın iç piyasalardaki Dolar likiditesini artırmasının neden olduğu olumlu havayla TL lehine fiyatlanan kur günü 3.0950 seviyesinden negatif bitirdi. An itibari ile yüzde 0.25 yükselişle 3.1016 seviyesinde yatay seyrediyor.

En popüler yatırım araçlarını öğrenmek için tıklayın!

Brexit endişelerinin devam ettiği bugünlerde İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’in görev süresi dolmadan istifa edeceği haberinin asılsız olduğunun açıklanmasıyla Sterlin’de sınırlı da olsa değer kazançları görülmüş ancak Dolar endeksinin yükselişi karşısında GBPUSD’nin yükselişi sınırlı kalmıştı. Bugün Dolar endeksindeki geri çekilmenin etkisinin GBPUSD’ye olumlu yansıdığı görülüyor.

 

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.