B tipi yatırım fonları hangi yatırımcı tipine uygun

Finans sektörünün profesyonelleri tarafından yönetilen yatırım fonları, yatırımcının tercih ve ihtiyaçlarına göre farklılık gösteriyor. Sabit getirili yatırım enstrümanlarının ağırlıkta olduğu B tipi yatırım fonları bazı yatırımcı profilleri tarafından daha çok tercih ediliyor.

0
2575

21. yüzyıla girdiğimiz son dönemde yatırımcının ihtiyaç ve tercihlerine göre çeşitlenen sayısız enstrüman arasında en çok tercih edilenler arasında yatırım fonları yer alıyor. Özellikle riskini dağıtmak isteyen bununla birlikte hisse senedi, döviz, altın ve faiz piyasalarını takip etmeden bu piyasaların getirilerinden faydalanmak isteyen yatırımcıların en çok tercih ettiği enstrümanlar arasında yatırım fonları yer alıyor. Riskten kaçan ve sabit getirisi olmasını isteyen yatırımcılar yatırım fonları seçiminde ise ayrışıyorlar. Hisse senedi getirilerinden faydalanmak isteyen yatırımcılar A tipi yatırım fonlarına yönelirken, risk almaktan kaçan yatırımcılar ise B tipi fonlara yöneliyor. Peki B tipi yatırım fonları gerçekten sadece riskten kaçan yatırımcılara mı uygun. B tip yatırım fonlarının avantajları neler ve hangi yatırımcı tipi için ideal işte B tipi yatırım fonlarına dair merak edilenler…

B tipi yatırım fonları ve avantajları

Öncelikle A,B veya karma yatırım fonu dahil tüm yatırım fonları Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından belirli sermaye, çalışma ve yönetilme prensipleri üzerine kurulmuştur. Devlet güvencesi kapsamında olan yatırım fonlarında kişinin anaparası devlet garantisindedir. Ayrıca yatırım fonu belirli ilke ve prensiplere göre yönetildiğinden kişinin getiri riski en aza inmektedir.

Yatırım Fonları tüzel kişiliğe sahip olmakla birlikte fonun mal varlığı kurucudan ayrıdır. Dolayısıyla fon malvarlığı rehnedilemez, üçüncü kişiler tarafından haczedilemez ve teminat gösterilemez.

B tip yatırım fonu portföyüne alınabilecek menkul kıymetlerin tanımı yapılmıştır. B tipi yatırım fonuna sabit getirili, dövize endeksli ve hisse senedi gibi riski çok düşük yatırım araçları dahil edilebilmektedir.

B tipi yatırım fonlarının avantajları arasında küçük yatırımcının da sermaye ve para piyasaları gelirlerinden faydalanması mümkün kılınmıştır.

B tipi yatırım fonlarının getirileri diğer yatırım fonlarıyla birlikte şeffaf bir şekilde gazete, dergi ve yatırım fonunu ihraç eden ve yöneten kurumların sitelerinde, aracı kurun bültenlerinde ilan edilmektedir. Dolayısıyla yatırımcı düzenli olarak getirisini takip edebilmektedir.

B tip yatırım fonu yatırımcısı portföyüne dahil olan yatırım enstrümanlarının temettü, rüçhan, ve değerleme gibi ritüellerini takip etmez. Yatırım fonu yöneticileri ve kuruma ait sistem tarafından otomatik olarak yapılır.

Yeni liman ‘anapara korumalı fonlar’ mı için TIKLAYIN!

B tipi yatırım fonlarında diğer yatırım fonlarına olduğu gibi getiriler günlük olarak yansıtılır. Yatırım fonlarından farklı olan finansal enstrüman gruplarından farklı olarak yatırımcı günlük getirisini Fon portföyündeki değer artışları portföy değerine günlük olarak yansıtılır. Bu sayede yatırımcı işlemiş gelir ile birlikte gerek ihtiyacı kadar gerekse tamamını ileri fiyat uygulaması dahilinde nakde çevirebilecektir.

Fon Nedir için TIKLAYIN!

B tipi yatırım fonları hangi yatırımcı profili kimler için uygundur?

B tipi yatırım fonlarının avantajlarını anlattıktan sonra hangi yatırımcı profili için uygun olduğu yönünde oluşan ana fikre ek olarak, orta ve kısa vadede yatırım yapmak isteyen düşük risk almak isteyen yatırımcılar içindir.

B Tipi fonlar bu anlamda katılımcılarına profesyonel yönetim, risk dağılımı ve likidite sağlar.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.