BIST’in “özel pazar”ı kabule başlıyor

0
2867

Borsa İstanbul (BİST) bünyesinde kurulacak olan, melek yatırımcılar, girişim sermayesi ve özel şirketleri bir araya getirecek "özel pazar" gelecek ay üye kabulüne başlayacak.

Borsa İstanbul Kotasyon, Endeks ve Veri İş Grubu kaynaklarından elde edinilen bilgilere göre, Borsa İstanbul bünyesinde halka açık olmayan şirketler için "özel pazar" adıyla bir pazar kuruluyor. Söz konusu pazarda şirketler SPK mevzuatının getirdiği yükümlülüklere tabi olmadan yer alabilecek. Böylece şirketler halka açılmadan yatırımcılardan sermaye bulabilecek. Her ölçekteki şirketin faydalanabileceği "özel pazar"da, "Halka açılmanın prosedürleri ve yükümlülükleri dışında bir çözüm arıyorum" diyenlere fırsat sunulacak.

Gelecek ay üye kabulüne başlanacak olan "özel pazar"da kısa sürede çok sayıda şirket ve yatırımcıya ulaşılması hedefleniyor.

Bu kapsamda Borsa İstanbul yetkilileri söz konusu pazar için melek yatırımcı ağları, yatırımcılar, şirket sahipleri, şirket ortakları, bağımsız denetçiler, hukukçular, girişim sermayesi, bankalar ve M&A pazarının tüm tarafları ve kamu otoritesi ile görüşüyor.

Pazarda sadece şirketlerin ilave sermaye bulmaları değil, mevcut şirket yatırımından çıkmak isteyen ortakların hissesini satması için de fırsat oluşturulacak.

– Borsa İstanbul, dünyada "özel pazarı" sıfırdan kuran ilk borsa olmayı hedefliyor

"Özel pazar", hissesini yönetim dışındakilere satmak isteyen aile şirketi hissedarlarına da imkan verecek.

Aile şirketi hissedarları, söz konusu pazarda hisselerini şirket yönetimi dışındakilere rahatlıkla satabilecek. Hisseleri alan da daha sonra başka yatırımcılara satabilecek.

"Özel pazar"daki anlaşmaların profesyonelce sağlanması için gerekli şartları ve ortamı Borsa İstanbul sağlayacak. Amaç ilerde halka arz olabilecek şirketlere bir ön giriş imkanı sunmak, 3-5 sene sonra o şirketleri halka arzla daha da büyük sermayelerle buluşturmak.

Dünyada bu tarz bir hizmet veren tek borsa Nasdaq. Nasdaq bu şekilde çalışan mevcut bir platformu satın aldı.

Borsa İstanbul, dünyada "özel pazarı" sıfırdan kuran ilk borsa olmayı hedefliyor. Bu pazarı kurmak için başta ABD'deki platformlar olmak üzere dünya örnekleri incelendi. Pazarın yatırımcı, şirket, şirket ortağı ve servis sağlayıcısı olacak tüm taraflarla çalıştaylar yapıldı, Hazine Müsteşarlığı ile görüşüldü.

Şu an yazılım aşamasında olan, ama gelecek ay üye kabulüne başlanması planlanan "özel pazar"da üyelerin birbirini görüp ortaklık görüşmelerine başlamasının sonbaharda gerçekleşmesi planlanıyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.