Piyasalar bilanço rakamlarını bekliyor

0
2609

Küresel piyasalar geçen hafta artan jeopolitik risklere karşın genel olarak pozitif seyrini sürdürürken, yeni haftada imalat verileri ve açıklanacak şirket bilançolarının takip edileceği belirtiliyor.

ABD'de Dow Jones endeksi geçen haftanın son işlem gününde yüzde 0,73 yükselerek günlük ve haftalık kapanış rekorlarını 17.100 puana taşırken, S&P 500 endeksi yüzde 1,03, Nasdaq endeksi yüzde 1,57 değer kazandı. Analistler, bu hafta açıklanmaya devam edecek şirket bilançoları ve başta perşembe günü açıklanacak imalat sanayi PMI olmak üzere makroekonomik verilerin takip edileceğini kaydediyor.

Avrupa tarafında geçen hafta beklentileri karşılayamayan veriler ve borç krizinin, Portekiz'in en büyük finans gruplarından biriyle kendini tekrar hatırlatması, avro/dolar paritesinin 1,3630 seviyelerinden 1,35'in altına kadar gerilemesine neden oldu. Avro/dolar paritesinin son 5 ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra orta ve uzun vadeli kritik destek seviyesi olan 1,35'in üzerinde dengelendiğini dikkati çeken analistler, bu seviyenin kırılması durumunda satış baskısının artabileceğini ifade ediyor. Bu hafta imalat verilerinin öne çıkması beklenen hisse senedi piyasalarında ise geçen haftanın son işlem gününde karışık bir seyir izlenmişti.

Yurt içi piyasalarda ise artan jeopolitik risklere karşın BIST 100 endeksi haftalık bazda yaklaşık 14 ayın en yüksek seviyesinden kapanırken, gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 8,25'e geriledi, dolar/TL 2,12 – 2,13 aralığında dengelendi. Analistler, bu hafta başlayacak 2. çeyrek bilançolarının hisse bazlı hareketleri artırabileceğini belirterek, Gazze ve Ukrayna ile ilgili gelecek haber ve açıklamaların ise piyasaların yönü üzerinde belirleyici olmasını bekliyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.