Borsa güne nasıl başladı?

0
2737

Borsanın bugün açıklanacak yurtiçi enflasyon verileri öncesinde, Çin imalatında üst üste onuncu ay daralmanın yaşandığını gösteren veriler ve Suudi Arabistan-İran geriliminin artması üzerine yurtdışında yaşanan satışlara paralel olarak güne negatif başladı. BIST 100 XU100 endeksi yılın ilk işlem gününe yüzde 1,46 düşüşle 70.677,98 puandan başladı. TÜİK tarafından bugün saat 1000'da açıklanacak Aralık ayı enflasyon verilerinde aylık bazda yüzde 0.04 düşüş görülmesi beklenirken, yıllık bazda ise enflasyonun yüzde 8.52 olacağı tahmin ediliyor.

Diğer yandan Çin'de bu sabah açıklanan imalat verilerinin daralmanın devam ettiğini göstermesiyle beraber küresel piyasalarda düşüşler yaşanırken, Suudi Arabistan ve İran arasında Şii liderin idam edilmesinin ardından yükselen tansiyon güvenli limanlara olan talebi artırıyor. Şeker Yatırım günlük borsa yorumunda, "Çin'de beklentilerin altında kalan imalat sanayi verileri ve İran ile Suudi Arabistan arasında artan gerilim Asya borsalarının yıla sert satışlar ile başlamasına neden oldu" denilirken, borsanın güne satıcılı bir başlangıç yapılmasının beklediğini ifade edildi.

KÜRESEL PİYASALAR

Asya borsaları ve para birimleri Çin'de fabrika aktivitesinin daralması ve yuanın değer kaybetmesiyle zayıflarken, petrol fiyatlarında Suudi Arabistan ile İran arasında artan gerilimle beraber yüzde 3'e varan artışlar yaşandı. Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 1.7 düşerken, soğuyan Çin ekonomisinin diğer Asya ekonomileri ve küresel emtia fiyatlarını negatif etkilemesiyle beraber 2015 yılını yüzde 12 düşüşle kapattı. Japonya Nikkei endeksi de yüzde 2.6 düşerek iki buçuk ayın en düşük seviyesine geriledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.