Piyasalar tedirgin

0
581

Asya hisse senetleri, Çin'de imalat sanayi verisinin beklenenden kötü çıkması ve Suudi Arabistan ve İran arasındaki gerginliğin artmasının yatırımcıları riiskli varlıklardan uzaklaştırmasının etkisi ile düşerken, bölgenin yüksek faizli para birimleri değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Çin'de özel sektörün açıkladığı imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verisinin beklenmedik bir şekilde düşmesinin ardından, yüzde 1.5 gerileyerek 29 Eylül'den bu yana en keskin düşüşünü gerçekleştirmeye yöneldi ve Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 3 gerileyerek kayıplarını derinleştirdi. Yeni Zelanda doları ve Güney Kore wonu değer kaybederken, yen Ekim ayından bu yana en güçlü seviyesine çıktı. Batı Teksas petrolü (WTI), Suudi Aabistan'ın, Şii bir din adamını idam etmesinin ardından Tahran'daki büyükelçiliğinin saldırıya uğraması sonrası İran ile diplomatik ilişkilerini kesmesi ve İranlı diplomatları sınırdışı etmesi ile birlikte yüzde 1.5 değer kazandı.

Tokyo'da Mizuho Securities Co. şef döviz stratejisti Kengo Suzuki, "Suudi Arabistan'daki durum, jeopolitik anlamda, iyi bir haber değil," dedi ve "Halen, eğer petrol fiyatları düşüşünü durdurursa, bu durum emti ile ilişkili para birimlerini ve hisse senetlerini destekler. Bu nedenle piyasanın riskten kaçışa mı ya da risk almaya mı yöneleceğine bakacağız" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg Emtia Endeksi geçen yıl, petroldeki arz fazlası ve Çin ekonomisindeki yavaşlamanın etkisi ile yüzde 25 geriledi ve bu durum hisse senedi piyasaları ve şirket karları üzerinde baskı oluşturdu. Çin'de özel sektörün açıkladığı imalayt sanayi PMI rakamı Aralık ayında 48.2  seviyesinde gerçekleşti. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre bu verinin 48.9 çıkması bekleniyordu. Böylelikle Çin'in 2016 yılındaki ilk ekonomik verisi, imalat sanayinin düşüşünü beşinci aya taşıdığını gösterdi. Bu 2009'dan bu yana en uzun düşüş dönemini işaret ediyor.

Japonya'da Topix Endeksi Tokyo saati ile 11:19'da yüzde 1.8 aşağıda seyrederken, Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzdde 2.3 geriledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.