Borsada bu seviyeye dikkat!

0
2544

Endeks haftaya alımla başladı…

BIST 100 endeksi dün 75.320 – 74.526 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 75.210 seviyesinden yüzde 0,76 değer kazancı ile tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0,72 değer kazanırken, sanayi endeksi ise yüzde 0,95 değer kazandı.

Bu hafta açıklanacak Avrupa Merkez Bankası faiz kararı öncesinde Euro Bölgesi’nde enflasyon beklentilerden iyi geldi. Dün gelen enflasyon verileri tüketimdeki ivmenin devam ettiğinin işaretlerini verdi.  Petrol ve enerji fiyatları enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı yaratmaya devam ederken Euro Bölgesi’ndeki toparlanmanın özel tüketim harcamalarındaki artış ile destek olduğunu görüyoruz. Bugün gelecek olan imalat PMI ve işsizlik oranları Euro Bölgesi ekonomisi hakkında daha çok fikir edinmemize sebep olacaktır.

Avrupa borsalarının geneli hafta sonu yapılan Jackson Hole toplantısında Fed’in faiz artırımına ilişkin mesajların güçlü gelmesi sebebiyle günü negatif kapattı.

ABD tarafı dünü sakin geçirirken Chicago PMI verisinin beklentinin bir kademe altında geldiğini gördük. Bugün gelecek imalat PMI ve ISM imalat PMI verileri piyasalara yön verebilir. ABD borsalarının da Avrupa borsalarına ayak uydurarak günü negatifte kapattığını izledik.
Yurtiçine baktığımızda hafta sonu TCMB, TL cinsi zorunlu karşılıklarda Eylül 2015’te 50 baz puan, Ekim 2015’te 50 baz puan, Aralık 2015’te 50 baz puan geçerli olmak üzere toplamda 150 baz puan faizleri artırdığını açıkladı. TL cinsi zorunlu karşılıklarda faizlerde artışa gidilmesi bankacılık endeksine olumlu katkı yaptı. Gösterge tahvil  faizinde artış yaşanırken kur tarafında yatay hareketler gözlemlendi. Dün açıklanan dış dış ticaret açığı Temmuz ayında önceki seviye olan 6,23 milyar dolardan 7,03 milyar dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 66,9’dan yüzde 61,4’e düştü.  Bugün büyümenin öncü göstergelerinden kabul edilen imalat PMI verisi ekonomik performansımızı ortaya koyması açısından yakından takip edilecek.

Teknik olarak zayıf seyrin devam ettiği endeksin 74.500 seviyesinde tutunması önem arz etmektedir. Endeksin 74.500 seviyesi üzerinde tutunması 76.500 seviyesine doğru bir toparlanma getirebileceği gibi, 74.500 seviyesi aşağısına gevşemesi ise aşağı yönlü riskleri beraberinde getirecektir. Bu durumda kısa vadede 72.000 seviyesi izlenecek destek seviyesidir.

ALB Menkul Değerler

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.