Fed’in faizi artırma olasılığı yüzde 48

0
354

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri 16-17 Eylül toplantısında zor bir politika kararı almak zorunda; faiz oranları artırılacak mı yoksa biraz daha beklenecek mi? Ancak karar ne olursa olsun ekonomistlerin yarısı yanılmış olacak.

24-31 Ağustos tarihlerinde Bloomberg News’u anketine katılan 54 ekonomistin yüzde 48’i gösterge faiz oranının Eylül ayında artırılacağını öngördü. 7-12 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen ankette bu oran yüzde 77 seviyesindeydi. Ancak son anketteki seviye yine de ilk artırımın Aralık ayında geleceği tahmininde bulunanların (%24) iki katı seviyesinde. Ekonomistlerin yüzde 17’si ise faiz artırımının Ekim ayında gelebileceğini belirtti.

Finansa piyasalarında geçtiğimiz hafta yaşanan türbülans Fed’in faiz artırımı ile ilgili şüphelerin oluşmasına ve kutuplaşmaya yol açtı. Politika yapıcılar da farklı görüşle bildiriyor. New York Fed Başkanı William C. Dudley volatilitenin Eylül ayı ihtimalini zayıflattığını söylerken, Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer enflasyonun yukarı yönlü hareketleneceğine dair güvenli duruşunu sürdürdüğünü ifade etti.

Washington’daki Cornerstone Macro LLC’nin ortaklarından Roberto Perli, “Eylül ayı ihtimali yüzde 50’nin biraz altında. Fed erteleme kararı alırsa büyük bir bedel ödemeyecektir. Hemen yarın patlayacak bir enflasyon veya finans balonu yok” dedi.

Eylül ayını destekleyenler, ABD ekonomisinin küresel hisse senedi piyasalarındaki düzeltmenin üstesinden gelecek güce sahip olduğunu düşünüyor. Aralık ayını destekleyenler enflasyon oranlarının düşük olması nedeniyle sıkılaştırmada aceleye gerek olmadığını belirtiyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.