Borsada kayıp yüzde 3’ü aştı…

0
2584

Günün ikinci yarısında satış baskısı artan BIST 100 endeksi günü 2 bin 667 puanlık kayıpla 77 bin 977 puan seviyesinden tamamladı. Hisse senetlerinin odtalama olarak yüzde 3,31 oranında değer kaybettiği gün sonunda toplam 4,8 milyar TL civarında işlem hacmi gerçekleşti.

Endeksin kapanış rakamının gün içerisinde görülen en düşük seviye olması dikkat çekti.  Düşüşte bankacılık sektörü hisselerindeki satışlar etkili oldu. Bankacılık yüzde 4,57 oranında değer kaybederek endeksi 140 bin puan seviyesinini de altına geriledi. 

MEHMET ÇOBAN'IN TEKNİK ANALİZ YORUMUNU OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Doların 2,63 üzerinde kalması durumunda borsada tepki alımlarının sınırlı kalabileceğini aktaran analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinin 78.000 seviyesinin destek konumunda olduğunu kaydediyor.

TCMB, rezerv opsiyonu katsayılarının değiştirilmesi yoluyla 13 Mart Cuma günü sisteme yaklaşık 1,5 milyar dolar tutarında döviz likiditesi sağlanacağını ve çekirdek yükümlülükler dışındaki kısa vadeli yabancı para yükümlülükler için zorunlu karşılık oranlarında yapılacak ölçülü artışlar yoluyla 27 Mart Cuma günü TCMB rezervlerine yaklaşık 1,3 milyar dolar tutarında döviz ilave edileceğini bildirdi.

TCMB bu yolla bankacılık sistemine döviz ihtiyaçları için likidite sağlanması ve uzun vadeli borçlanmanın teşvik edilmesinin amaçlandığını ifade etti. Analistler, öğleden sonra ABD'de açıklanacak JOLT açık iş sayısı verisinin takip edileceğini belirterek, döviz kurlarındaki hareketliliğin BIST 100 endeksinin yönü üzerinde belirleyici olmaya devam edeceğini kaydediyor. Endeksin 80.000 puanın altında 78.000 ve 76.300 seviyelerinin gündeme gelebileceğini ifade eden analistler, dolar/TL'de 2,63 üzerinde kalınması durumunda 2,68 direncinin izleneceğini tahmin ediyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.