“Borsada tepki alımları devam edebilir”

0
488

Tepki alımları geldi…

BIST 100 endeksi dün 72.628 – 71.594 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü 72.051 seviyesinden yüzde 0,26 değer kazancı ile tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0,58 değer kazanırken, sanayi endeksi ise yüzde 0,10 değer kaybetti.

Dün Euro Bölgesi’nde 2.çeyrek büyüme verileri çeyreklik ve yıllık bazda sırasıyla yüzde 0,4 ve yüzde 1,5 ile piyasa beklentilerinin üzerinde geldi. Asya seansında Çin Shanghai endeksinin yüzde 3’e yakın alıcılı seyretmesinin de etkisiyle Avrupa endeksleri gün boyunca alıcılı seyretti. Bugün Euro Bölgesi’nde önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

ABD’de ise veri akışının bulunmadığı günde tatil dönüşü endeksler Çin ve Avrupa endekslerine paralel olarak alıcılı seyretti. Bugün de ABD tarafında önemli bir ekonomik veri akışı bulunmamaktadır.

Dün yurtiçinde Temmuz ayına ait sanayi üretim verileri açıklandı. Sanayi üretimi aylık bazda yüzde 0,4 artış beklentisinin aksine yüzde 1,5 geriledi. Yıllık bazda ise yüzde 3,7 olan beklentilerin altında yüzde 0,3’lük bir artış kaydedildi. Güne dünkü satışların tepki alımları ve Çin pozitifliğiyle birlikte alıcılı başlayan endeks  gelen olumsuz sanayi üretim verisi ve Iğdır’dan gelen şehit haberlerinin ardından satıcılı konuma geçse de günün 2.yarısında tepki alımları tekrar etkili oldu ve günü pozitif tarafta kapattı. Bugün yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmazken, gelebilecek haber akışları endeks üzerinde etkili olmaya devam edebilir.

Teknik olarak endekste 72.000 desteği önemlidir. Bu seviye altında endekste satış baskısı artabilir. Bu kapsamda 69.800 desteği ön planda olacaktır. Endeksin 72.000 seviyesi üzerinde tutunması durumunda ise 74.500 direnci izlenecektir.

ALB Menkul Değerler

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.