Fed faizi Eylül’de artırmamalı

0
2608

ABD Merkez Bankası (Fed) para politikasını normalleştirmeye ne kadar yakın? Bu soru Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer tarafından Jackson Hole Sempozyumu’nda soruldu. Fed faizi bu ay artıracak mı? Financial Times yazarlarından Martin Wolf bu konuda sadece tahmin yürütebileceğini ve tahminin “hayır” olduğunu belirtiyor. Wolf, “Fed faizi bu ay artırmalı mı?” sorusuna da yine “hayır” cevabını veriyor.

Wolf’a göre kendi başına bir faiz artırımı önemsiz görünebilir. Fed’in müdahale oranı Aralık 2008’den bu yana yüzde 0.25 seviyesinde seyrediyor ki bunun yüzde 0.5’e çıkarılmasının önemi konusunda şüphe duyulabilir. Sonuç olarak İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) faiz oranı kriz boyunca yüzde 0.5 seviyesindeydi. Wolf bu noktanın doğru olduğunu ancak aşırı sınırlı olduğunu savunuyor.

Wolf, “Faizde herhangi bir artış önemli olabilir. Öncelikle bu, Fed’in 7 yıllık bir kriz sonrası iyileşmenin ardından politikanın normalleşebileceğine inandığına işaret eder ve sıkılaştırma döngüsünün başladığı sinyali verebilir. Bu teze inanmaya bir neden olarak Fed’in tarihsel olarak böyle davranmış olması gösterilebilir. Böyle bir döngünün başlatıldığı son dönem olan Haziran 2044’te faizler yüzde 1 seviyesindeydi be 2 yıl sonra yüzde 5.25 seviyesinde son buldu. Hiç şüphesiz ki 11 yıldan uzun bir süreden bu yana ilk kez başlayacak olan sıkılaştırma döngüsü kayda değer bir ana işaret eder. Ancak faizlerde acil bir artırımdan daha fazlasının sinyalini verebilir. Faizlerin destinasyonu ve hızı gizemini koruyor. Çünkü ABD ekonomisi normal bir seyir izlemiyor. Faizlerin 7 yıldır sıfıra yakın olmasına rağmen enflasyon neredeyse görünmez ki bu normal değil. Aynı nedenden dolayı sıkılaştırmanın doğru zamanı belirsizliğini sürdürüyor. İşsizlik yüzde 5.1’e düştü, özel sektör 66 ayda 13.1 milyon istihdam sağladı. Ancak çekirdek enflasyon hala yüzde 2’nin altında. Enflasyon beklentileri oldukça kontrol altında ve nominal gayrisafi yurtiçi hasıla yüzde 4 civarında istikrarlı bir şekilde büyüyor. Bu faktörlerin küçük bir kısmı acil bir sıkılaştırma ihtiyacı olduğuna işaret ediyor. Enflasyon hedefi olan merkez bankasını gelen veriler harekete geçmeye zorlamıyor” değerlendirmesini yaptı

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.