Borsada yabancı çıkışı rekor kırdı!

0
3094

Yurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki devlet iç borçlanma senedi (DİBS) portföyü 31 Aralık haftasında bir önceki haftaya göre piyasa fiyatı değişimi ve kur farkından arındırılmış olarak 179.3 milyon dolar azaldı. TCMB'nin internet sitesinde yer alan verilere göre, yurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki hisse portföyü ise aynı dönemde net 15.4 milyon dolar azaldı.

EURO NE KADAR İÇİN TIKLAYINIZ!

Yurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki DİBS stoku 31 Aralık haftası itibarıyla 31.79 milyar dolar oldu. Verilere göre, 25 Aralık haftasında DİBS stoku 31.74 milyar dolar, arındırılmış çıkış tutarı 125.3 milyon dolar olmuştu. Yurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki hisse senedi stoku ise 31 Aralık haftası itibarıyla 41 milyar dolardan 40.21 milyar dolara geriledi.

EN ÇOK YÜKSELEN VE DÜŞEN HİSSELER NELER İÇİN TIKLAYINIZ!

Son 7 yılın en yüksek çıkışı

Yabancı yatırımcılar, aralık ayında Borsa İstanbul pay piyasalarında 640 milyon dolarlık net satış gerçekleştirerek toplamda 2015 yılını 2 milyar 545 milyon dolar net satışla tamamladı. Böylece 2008 küresel krizin ardından ilk kez bu ölçekte yabancı çıkışı yaşanmış oldu. Yabancı yatırımcılar 2008 krizinde 2.9 milyar dolarlık satış gerçekleştirmişti.

BORSA 2016'DA NE OLUR? İÇİN TIKLAYINIZ!

Yabancı yatırımcılar, kasım ayındaki 1 milyar doları aşan net satışın ardından aralık ayında da satış tarafında yer aldı ve 640 milyon dolarlık net satış gerçekleştirdi.

Yabancı yatırımcılar, ekim ayındaki 168 milyon dolarlık net alımın ardından kasım ve aralık ayında satışa geçerek yıllık bazda toplam 2 milyar 545 milyon dolarlık net satış gerçekleştirmiş oldu.

Kasım ve Aralık'ta 1.8 milyar dolar çıktı!

Yabancı yatırımcıların yılbaşından bu yana yaptığı işlemlere bakıldığında özellikle yılın ikinci yarısındaki satışlarının etkili olduğu görülüyor. Kasım ve aralık aylarında toplam 1,8 milyar dolara yakın net yabancı satışı, ekim ayına kadar yaptıkları toplam satışın iki katından fazla oldu.

BIST 100 endeksi, yabancı yatırımcıların net satış gerçekleştirdiği kasım ayında dolar bazında yüzde 5,19, aralık ayında ise yüzde 4,85 değer kaybetmişti. Endeksin 2015 yılında dolar bazlı kaybı ise yüzde 33'ü aştı.

PETROL FİYATLARI NEDİR? İÇİN TIKLAYINIZ!

En çok alım Petkim, en çok satış Akfen'de

Yabancı işlemlerine bakıldığında, 9,6 milyon dolarlık net alımla en çok Petkim hisselerini tercih ettikleri görülüyor. Petkim'in ardından yabancı yatırımcıların en çok net alım yaptıkları hisse senetleri, 3 milyon dolar ile Tümosan ve Coca Cola İçecek, 2,6 milyon dolar ile Kartonsan ve 2,4 milyon dolar ile Doğan Holding şeklinde sıralandı.

Yabancı yatırımcılar tarafından en fazla satış yapılan pay piyasaları ise 90,7 milyon dolar ile Akfen Holding, 59,4 milyon dolar ile Türk Hava Yolları, 50,8 milyon dolar ile Sabancı Holding, 45,1 milyon dolar ile Erdemir ve 39,6 milyon dolar ile Garanti Bankası oldu. dunya.com
 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.