Piyasalar duruldu!

0
756

Çin'in son günlerde sarsıntılı seyreden piyasalarını yatıştırmaya yönelik çabaları ilk olumlu sonuçlarını vermeye başladı ve yuan istikrar kazanırken, Asya bölgesinde hisse senetleri son beş günde ilk kez yukarı yönde hareket etti.

Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, menkul kıymetler piyasası düzenleyici kuruluşunun tartışmalı devre kesme uygulamasını kaldırmasının ardından, yerel saat ile 11:13'te yüzde 1.6 yukarıda seyrederken, Asya hisse senetlerinin göstergesi olan MSCI Asya Pasifik Endeksi, 2011'den bu yana en büyük haftalık kaybının bir bölümünü geri aldı. Yuan, Çin'deki işlemlerde (onshore), PBOC'un sekiz gün art arda düşürdükten sonra, referans kurunu önceki seviyesi yakınında belirlemesinin ardından yüzde 0.1 değer kazandı. Ham petrol ralli yaparken, ABD Hazine tahvilleri ve yen bu haftanın ilk düşüşüne yöneldi.

Küresel hisse senetlerinin toplam değeri bu yıl, Çin piyaslaarında volatilitenin tekrar yükselmesinin iktidardaki Komünist Parti'nin dünyanın ikinci en büyük ekonomisini yönetmekte sıkıntı çektiği yolundaki endişeleri artırması ile birlikte 4 trilyon doların üzerinde eridi. Yuanda son dönemde görülen düşüşler, gelişen piyasa paraları ve emtia grubunun değer kaybetmesi ile birlikte rekabetçi kur savaşı ve dezenflasyon endişelerini artırdı. Yatırımcılar dikkatlerini, bugün TSİ 15:30'da açıklanacak, Fed'in faiz kararı alırken baktığı temel göstergelerden biri olan tarım dışı istihdam verisi ile birlikte ABD'ye çevirecek.

Melbourne'de IG Ltd. analisti Angus Nicholson, "Çinl yetkililer piyasaları sakinleştirmeye çalışıyorlar," dedi ve "Risk varlıkları yeniden ön plana çıktı ve piyasaların olmasını istediği buydu" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.