Borsada yabancılar sattı, emeklilik fonları aldı

0
434

Küresel piyasalardaki dalgalanma ve artan jeopolitik riskin de etkisiyle 2 Kasım’dan bu yana Borsa İstanbul’daki düşüş yüzde 15.5’i bulurken endeks de 83 bin 693 puandan 70 bin 688 puana geriledi. Hisse senedi piyasası ağırlıklı olarak yabancı satışına sahne olurken, Merkez Bankası verilerine göre, 2 Kasım’dan bu yana hisse senedi piyasasında gerçekleşen yabancı çıkışı 1.5 milyar dolara (Yaklaşık 3 milyar TL) ulaştı.

BORSA 2016'DA NE OLUR? TIKLAYIN

Habertürk'ün haberine göre, yabancıların yoğun şekilde satışta olduğu bu dönemde, borsada alıcı tarafında bireysel emeklilik fonları (BES) açık ara başı çekti. Öyle ki, söz konusu dönemde yapılan işlemlerin takas dökümlerine bakıldığında emeklilik fonlarının net alımlarının 1.5 milyar lirayı aşması dikkat çekti. 2 Kasım’dan bu yana takas dökümlerine bakıldığında emeklilik fonları; BİST 100’de yer alan 95 hissede net alıcı konumda olurken, bu hisselerden toplam 203.8 milyon adet net alım yaptılar.

Bu hisselerin fiyatı dünkü kapanış fiyatı ile hesaplandığında yaklaşık 1 milyar TL ediyor. Ancak analistler, 2 Kasımdan bu yana fiyatlardaki düşüş hesaba katıldığında tutarın 1.5 milyar TL’yi aştığını belirtiyor. Emeklilik fonları söz konusu alımların 171.8 milyon adet gibi büyük bir kısmını ise BİST 30’da yer alan 26 hissede gerçekleştirdi. Bu hisselerin parasal tutarı ise yaklaşık 1.3 milyar TL’yi buluyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.