Borsalarda “Draghi” hayalkırıklığı sürüyor

0
2897

Asya hisse senetleri, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) dün açıkladığı teşvik kararlarının bazı yatırımcılarda yarattığı hayalkırıklığının sürmesinin etkisi ile değer kaybederken, tahviller düştü. Eurodaki ralli gücünü kaybederken, petrol değer kazandı.

Hisse senetlerinde satış dalgası dün Avrupa'da başladı ve Cuma gününe yayıldı. Japonya'dan Avustralya'ya, gösterge hisse senedi endeksleri yüzde 1.5'ten fazla düştü. Euro dolar karşısında, Perşembe günü son altı yılın en hızlı çıkışını gerçekleştirmesinin ardından bugün yüzde 0.3 zayıfladı. AMB'nin dünkü kararları, daha agresif bir gevşemeye gidileceği beklentisi ile pozisyon alan yatırımcıları hayalkırıklığına uğrattı. Avustralya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 11 baz puan yükseldi. Ham petrol, bugünkü OPEC toplantısı öncesi değer kazandı.

AMB'nin içinde faiz indirimi ve varlık alım programının genişletilmesini içeren hayalkırıklığı yaratan kararları, dikkatleri Fed Başkanı Janet Yellen'ın Kongre'de yaptığı konuşmasında, "piyasa atılmayacak bazı adımların beklentisine girdi" şeklindeki yorumuna çevirdi. Yellen'ın bu hafta yaptığı konuşmalar Aralık toplantısında faiz artırımına gidileceği beklentilerini güçlendirdi. Şimdi dikkatler bugün TSİ 15:30'a açıklanacak ve 15-16 Aralık'taki Fed topantısı öncesi son önemli veri olan ABD Kasım ayı tarım dışı istihdama çevrildi.

Tokyo'da Japan Asia Securities Group Ltd. genel mdürü yardımcısı Mitsuo Shimizu, "Piyasa Draghi'den biraz sihirbazlık bekliyordu, ancak bunun yrine Draghi şokuna uğradı," dedi ve "Avrupa ekonomisinin toparlanabilmesi için daha büyük çaplı tedbirler bekliyordum. Ancak Draghi'nin ekonomik toparlanmayı biraz hafife alıyor görünmesinden dolayı, durum bir süre kötüye gidebilir" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.