Fed faiz artırırsa Dolar ne olur?

0
545

Piyasaların gündeminde uzun süredir Fed'in faiz kararı ve bunun piyasalara, özellikle de dolara nasıl yansıyacağı sorusu var. Faiz artışının dolar üzerindeki olasını etkisini Saxo Bank Baş Ekonomisti Steen Jakobsen değerlendirdi. Piyasalarda FED'in Aralık ayı içinde faiz artırımına gideceği ve bu hamlenin ABD dolarını yeni zirvelere taşırken, Jakobsen ABD dolarının gücünün, FED faiz oranlarıyla ters orantılı hareket ettiğinin altını çizdi. Jakobsen faiz artırımının ardından doların güç kaybettiğini belirtti. 

'DOLAR 3.15'E ÇIKAR!

ABD dışında, ülkenin içine göre daha fazla dolar dolaşımda bulunduğuna dikkat çeken Jakobsen, FED'in faiz artırdığında aynı zamanda dünyanın geri kalanında potansiyel büyümeyi düşürdüğünü ve bunu dengelemek için de doların zayıflatılması gerektiğini söyledi. Jakobsen "Böylece, paranın fiyatı artarken döviz kuru maliyetlerinin azalmasıyla yeni bir denge noktası yakalanmış oluyor" dedi.  Jakobsen'ın araştırmasına göre dolar güçlendikçe emtia fiyatları da düşüyor. 

KRİTİK VERİ BUGÜN AÇIKLANIYOR!

Düşük emtia fiyatları da gelişmekte olan ekonomiler ve enerji kaynağı üreticisi ülkelerin ihracatını vuruyor. Buna karşılık da bu ülkelerin ABD ve Avrupa'dan yapacağı ithalat düşüyor. Sonuç olarak geleneksel olarak Amerikan varlıklarında tuttukları rezerv fazlaları düşmeye başlıyor. Jakobsen'e göre önümüzdeki dönemde en fazla kazanç getirmesi beklenen varlıklar emtialar ve gelişmekte olan piyasalar olacak. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.