5 soruda borsa

Borsada işlem yaparak kazanç sağlamak istiyorsunuz fakat bu konuda yeterli bilginiz olmadığını mı düşüyorsunuz? İşte borsaya dair en çok merak edilen beş soru ve cevapları…

0
2657

1.Borsa nedir?

Borsa; hisse senedi, bono, emtia ürünleri, tahvil, döviz ve endeksler gibi yatırım enstrümanlarında alım ve satım işleminin yapıldığı finansal bir piyasadır. Borsalar piyasa koşulları ile paralel ilerlediğinden yükselişler ve düşüşler ülkelerin ekonomik şartlarına göre meydana gelir.

2.Borsada nasıl işlem yapılır?

Borsada işlem yapmak için ilk olarak banka ya da aracı kurumda vadesiz hesap oluşturmalısınız. Vadesiz hesabın üzerinden yatırım hesabı açmalısınız. Bu aşamanın ardından hesabınız aktif hale geldiğinde internet üzerinden veya aracı kurum aracılığı ile alım-satım işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

3.Borsanın diğer piyasalardan farkı nedir?

Borsa organize bir piyasadır, belirli bir merkezden yönetilir ve seans saatleri içerisinde işlemler gerçekleştirilir.

Saat farkları sebebiyle her ülkede borsada işlem saatleri farklıdır. Ülkemizde Borsa İstanbul’un Nasdaq ile yapılan işbirliği sonucunda BISTECH teknolojisi oluşturuldu. Bu uygulamayla Borsa İstanbul’da tek bir seans uygulanmaya başlandı. Böylelikle 22 yılı aşkın süredir hisse senedi piyasasında kullanılan emir işlem sistemi değiştirilerek yeni bir döneme girildi.

4.Borsada nasıl kazanç sağlanır?

Borsada kazanç sağlamak için iyi bir borsa ve piyasa bilgisine sahip olmalısınız. Yükselişleri ve düşüşleri yorumlamak ve gündemi sürekli takip etmek önceliğiniz olmalıdır. Yatırım fırsatları için rastgele değil belirli bir strateji üzerinden ilerlemelisiniz. Kulaktan dolma bilgilerle hareket ederseniz yanılma olasılığınız yüksek olacaktır. Dolayısıyla borsada kazanç sağlamak için doğru bilgi ve strateji ile hareket etmelisiniz.

5.Borsada hisse senedi yatırımı nasıl yapılır?

Borsada hisse senedinin dışında birçok farklı özellikte yatırım enstrümanında işlem yapılsa da borsa deyince akla ilk gelenlerden biri de hisse senedi yatırımıdır. Peki, borsada hisse senedi yatırımı nasıl yapılır? Borsada işlem gören şirketlerinden birinin hissesini alıp ya da satarak hisse senedi yatırımı yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta; seçmiş olduğunuz şirketin geçmişi, borçluluk durumu temettü( kar payı) vs. bilgileridir. Kısaca şirket hakkında her türlü bilgiyi edinerek yatırımınızı bunun sonucunda gerçekleştirmelisiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.