Canon objektiflerin üzerindeki kısaltmalar ne anlama geliyor?

0
4808

Canon’un ürettiği objektiflerin üzerinde yer alan kısaltmaların ne anlama geldiği, ister profesyonel ister yeni olsun birçok fotoğrafçı için önemli sıkıntılar yaratıyor. Her marka objektifin üzerindeki kısaltmalar ve simgeler farklı olduğu için, özellikle yeni bir objektif alma aşamasında önemli ipuçları sunuyor.

Nikon objektiflerin üzerindeki kısaltmalar gibi Canon’un ürettiği objektiflerin üzerinde yazan kısaltmalar:

canon-objektif2

EF (Elektronic Focus) Elektronik olarak netleme yapılabilen anlamındadır. EOS fotoğraf makinelerinin objektif bağlantı sistemi için kullanılan terimdir.

IS (Image Stabilization) Görüntü dengeleyici sistem ya da titreşim önleyici olarak da adlandırılır. Objektif içindeki optik elemanların hareket ettirilmesiyle oluşacak olan el titremesi ve oynamalarının fotoğrafa etki etmemesini sağlar.

canon-objektif3

USM (Ultra Sonic Motor) Ultrasonik motor vasıtasıyla netleme gerçekleştiren objektiflerde kullanılan terimdir.

EF-S Canon’un ürettiği APS-C boyutundaki sensöre sahip makinalar için özel üretilen objektiflerde bulunur, bu tip objektifler FX yani full frame olan gövdelerde tam uyumlu olarak kullanılamazlar.

AFD (Arc From Drive) Canon’da USM’den önceki, daha yavaş ve gürültülü olan otomatik netleme mekanizmasına verilen addır.

DO (Diffractive Optics) Renk sapmalarını azaltıp optik performans artarken, daha kısa ve daha hafif telefoto objektif üretimi için Canon tarafından geliştirilen bir optik teknolojisidir.

TS-E (Tilt Shift) Bakış açısı vede alan derinliği kontrolü sağlayan özel amaçlı geliştirilmiş objektifler için kullanılır.

canon-objektif

Macro Canon’un makro özellikli, 1:1 yakınlaştırma özelliği sağlayan objektiflerinde kullanılır.

L (Luxury) Canon’un En üst sınıf objektiflerini temsil eder. Metal gövdeli, suya ve toza karşı korunmalıdırlar. Bu tip objektiflerde en az 1 florit ve 1 asferik, Ultra dispersion (UD) veya super UD optik elemanı bünyesinde bulundurmaktadır.

MP-E (Macro Photo), Makro fotoğrafçılık için özel olarak üretilen, otomatik netleme mekanizmaları bulunmayan objektifler için kullanılır addır.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.