CHP’den çarpıcı koalisyon açıklaması

0
2461

CHP Genel Başkanı Kılıçaroğlu, koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanmasının ardından yaptığı açıklamada "Bize koalisyon önerisi gelmedi, seçim hükümeti önerisi geldi" dedi.

Kılıçdaroğlu’nın konuşmasının satır başları ise şöyle; “Seçimlerde hiçbir partiye tek başına iktidar şansı verilmedi.14 temel ilkemizi saptadık, kamuouyla paylaştık. Dedik ki bu ilkeler evrenseldir. Bu ilkelerle ilgili bugüne kadar hiçbir soru sorulmadı. İlk görüşmemizde Sayın Davutoğlu’na eğer Türkiye sorunlarına aşabilecek bir hükümet kurulması gerekiyorsa bir, yüksek profilli bir hükümet kurulması gerekir dedik. İki, Türkiye ekonomik, dış politika, sosyal açıdan bir sorunla karşı karşıya, o nedenle hükümetin 4 yıllık olması gerekiyor dedik. Üç, koalisyon ortaklarının sami ve dürüst olması gerekiyor dedik. Sonra görüşmeler başladı, görüşmeler çok güzel geçti. AK Parti yöneticilerine teşekkür ediyoruz. Görüşmeden sonra Davutoğlu Başbakanlık Konutu’da davet etti. Görüşmelerin uzamasının beni rahatsız ettiğini söyledim.

KOALİSYON ÖNERİSİ GELMEDİ

Sayın Davutoğlu, bize iki öneri getirdi. Kısa süreli bir seçim hükümeti veya azınlık hükümeti kurarsak bizi destekler misiniz? Merkez Yönetim Kurulu'nda iki öneriyi de götürdük, burada karar alındı. Yüksek profilli, en az 4 yıllık bir hükümetin görev yapması gerekiyor.  Bugün yine bir araya geldik son derece rahat ve samimi bir görüşmemiz oldu. Bize şu ana kadar bir koalisyon önerisi gelmiş değildir, bir seçim hükümeti önerisi gelmiştir.  Eğer siz ben koalisyonu oluşturamıyorum derseniz, siz milli iradeden nasıl söz edersiniz. Türkiye'nin tarihi bir fırsatı kaçırdığını düşünüyorum.

AK Parti ile yapılan görüşmeler önemli. AK Parti her konuyu görüşebileceklerini gördü. En azından bizim her konudaki görüşümüzü öğrenmiş oldular. Bunun demokrasimize katkı sağladığını ifade ettim. Kimse umutsuzluğa kapılmasın, Türkiye büyük güçlü bir ülkedir. Biz kendi ülkemize güveniyoruz. Bundan sonraki takdir yüce millitimeze aittir. Biz görüşmelerde anlaşamayacağımız bir başlık görmedik. Görüşmelerde hiçbir kırmızıçizgimiz yoktu.”

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.