Çin hisseleri 15 ayın dibinde!

0
910

Çin hisse senetleri, Şanghay'da düzenlenen G-20 toplantısının sonuçlanmasının ardından, Kasım 2014'ten bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Şangahy Bileşik Endeksi yüzde 4.4 kadr geriledi ve düşüşe emtia üreticileri ve teknoloji sektörü hisseleri öncülük etti. Çin hisse senetlerinin gösterge endeksi, Ocak ayındaki yüzde 23'lük düşüşün ardından, Şubat ayında da yüzde 2.7 geriledi. Yuan düşüşünü yedinci güne taşıdı.

Yatırımcıların dikkatleri, döviz piyasalarındaki gelişmelerin dikkatle izleneceğinin kaydedildiği ve rekabetçi devalüasyondan kaçınılacağına iişkin geçmişteki taahhüdün yinelendiği G-20 ülkeleri maliye bakanları toplantısının ardından, 5 Mart'ta başlaması planlanan Çin Ulusal Halk Kongresi'ne çevrilecek. Volatilite Çin piyasasına geri dönüyor ve 50 günlük fiyat dalgalanmalarını gösteren endeks Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Çin'de Şubat ayında ekonominin gücünü gösteren ilk veri olan imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Salı günü açıklanacak. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin değişmeyerek 49.4 seviyesinde kalması bekleniyor. Bu verinin 50 seviyesinin altında çıkması sektörde daralma olduğunu işaret ediyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.