‘Döviz sepetinde en baskın para birimi dolar’

0
1427

Zhou, G20 ülkelerinin maliye bakanlarının toplandığı Şanghay'da yaptığı açıklamada, "ABD doları döviz sepeti içerisinde halen en baskın para birimi" dedi.

DOLAR 2016'DA NE OLUR? TIKLAYIN!

Zhou, nadir gerçekleşen bir şekilde, piyasa katılımcılarının para birimiyle ilgili politikaları nasıl daha iyi anlayabileceklerine dair bir soruya cevap verdi. Çin yuanın döviz sepetine sabitlendiğini ileri sürerken aynı zamanda her gün dolar karşısında günlük referans oran belirliyor.

DOLAR NE  KADAR? TIKLAYIN!

Hong Kong'da Natixis SA'nın baş Asya ekonomisti Alicia Garcia Herrero kaleme aldığı araştırma notunda, "Zhou'nun mesajı -döviz kuru ve döviz rezervlerine dair- beklentileri yönetmek için iyi bir yöntem" dedi. Herrero, eğer PBOC piyasa beklentilerini yönetebilirse yuan istikrar kazanır, onshore ve offshore yuan piyasasına müdahale etmek için "döviz kuru hamlesini" korumuş olur, bu da süreç içerisinde sermaye çıkışlarının hızının yavaşlamasıyla sonuçlanır, dedi.

Zhou, döviz sepetine daha fazla referans alındığını ve bu referansın ağırlığının artmaya devam edeceğini söyledi. Zhou, gelişmekte olan ülke para birimlerinin gelecekte daha fazla önem kazanacağını ancak şimdilik doların baskın olduğunu belirtti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.