Çin’de devalüasyon devam ediyor

0
2543

Çin'de büyümeye dair endişelerin artması etkisiyle Merkez Bankası'ndan ikinci kez sürpriz devalüasyon kararı geldi.Çin Merkez Bankası, dünkü yüzde 1,86'lık devalüasyondan sonra Yuan referans kurunu tekrar yüzde 1,62 oranında düşürdü. Böylece PBOC son iki günde referans kurunu toplam yüzde 3.48 oranında düşürmüş oldu.

Çin Merkez Bankası'nın bu adımının ardından onshore yuan dolar karşısında yüzde 1.6 düşerek 6.4240, poffshore yuanda düşüş yüzde 2.1'e çıktı.Çin Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada kararın "Piyasa koşullarını daha iyi yansıtabilmek" için alındığı ifade edildi.

YUAN NE KADAR?

Ekonomik verilerde zayıflama

ABD'nin ardından dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'de son dönemde verilerde zayıflama gözleniyordu.

Ülke ekonomisinin lokomotifi olan dış ticarete dair açıklanan Temmuz ayı ihracatı yıllık bazda yüzde 8,3'lük daralmaya işaret etmişti.
Sanayi üretiminde yavaşlama sinyalleri ise üretici fiyat endeksinde yine Temmuz ayında yaşanan yüzde 5,4'lük düşüşle geldi.

Yuan'daki devalüasyonun ülkenin dış ticaretteki rekabet gücünü destekleyeceği ve ihracatı artıracağı yorumları yapılıyor.

'Kur savaşları mı başlıyor?'

Çin'in son hamlesi, ülkelerin dış ticaret rekabetini artırmak amacıyla karşılıklı olarak para biriminin değerini düşürme yarışına girmeleri için kullanılan 'Kur savaşları' terimini de yeniden gündeme getirdi.

Londra merkezli varlık yönetimi şirketi IG'den piyasa analisti Angus Nicholson, yatırımcılara gönderdiği piyasa notunda "Herkesin aklındaki soru Asya ejderinin uyanıp uyanmadığı. Yeni bir kur savaşı mı başlıyor?" diye sordu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.