Dev banka Türkiye’ye geliyor

0
365

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), yarın Bank Of China ile görüşmeye hazırlanıyor.

Bank of China ile görüşmeleri olduğunu belirten BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, "Lisans alımı ile ilgileniyorlar. Görüşmenin Bank of China'nın Başkan Yardımcısı düzeyinde olması ve geniş bir ekip ile bu işe zaman ayırıp geliyor olmaları, işe çok ciddi baktıklarını zaten ortaya koyuyor. Türkiye'ye ayırdıkları çok büyük kaynak olduğunu söylüyorlar" dedi.

Kredi kartına taksit sınırlamasının gevşetilmesi konusunu Finansal İstikrar Komitesi'nde (FİK) görüşeceklerini de hatırlatan BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, komitenin toplantısının henüz gerçekleşmediğini dile getirerek, "Bu konu yeni Bakanımızla henüz gündemimize gelmedi. Konunun altyapısını hazırlıyoruz, çalışmalarımızı yapıyoruz. Cari açığa etki eden ürün satışlarında, bireylerin borçlanmasını engelleme bazında daha önce yapılan bir çalışma var. Bu konuyu FİK'te masaya yatıracağız. Oradaki görüşmelere göre hareket edeceğiz” diye konuştu.

Çinli grupların bankacılık alanında Türkiye'ye ilgi gösterdiğini anlatan Akfen, “Çin'den talepler var. 10 Eylül'de Bank of China ile görüşmelerimiz var. Lisans alımı ile ilgileniyorlar. Bu görüşme, Bank of China ile yapacağımız ikinci görüşme olacak. Görüşmenin Bank of China'nın Başkan Yardımcısı düzeyinde olması ve geniş bir ekip ile bu işe zaman ayırıp geliyor olmaları, işe çok ciddi baktıklarını zaten ortaya koyuyor. Türkiye'ye ayırdıkları çok büyük kaynak olduğunu söylüyorlar" dedi.

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.