Oyun oynayarak nasıl para kazanılır?

Hem eğlenip hem de para kazanacağınız yeni bir meslek doğdu: oyun oynamak… sadece oyun oynayarak binlerce dolar kazanabilirsiniz.

0
6000

1971 yılında, Don Daglow’un yurt odasında şimdiki bilgisayar oyunlarının atası sayılan Bezbol‘u kodladığından beri her şey çok değişti. Oyunlar değişip, geliştikçe hayatımızda daha fazla yer kaplamaya başladı. Özellikle de akıllı cep telefonlarının da hayatımıza çıkmamacasına girmesinin ardından neredeyse herkes ucundan kıyısından bilgisayar veya daha doğru şekilde ifade edersek video oyunlarına bulaştı.

Hayatımızın bu kadar içine giren oyunlar, aslında insanoğlunun dünyaya ilk ayak bastığından beri var. Belki de bu yüzden, oyunla ilgili her şey, tüm insanlığın ortak mirasıdır. Bu ortak mirasımız olan oyunlar, sanallaştıkça hayatımızda daha fazla yer kaplamaya başladı. Ve tabii ki, kaçınılmaz olarak, kendi sektörünü yarattı.

Dünyanın en çok para kazandıran meslekleri için tıklayın!

İşte karşınızda oyun oynarken para kazanmanın yolları:

Oyunda elde ettiğiniz eşyaları ve karakterleri satın

World of Warcraft gibi oyunların milyonlar tarafından oynanan online oyunlardaki eşyaların ve karakterlerin alınıp satılması kendi çapında önemli bir pazar oluşturmuş durumda. Birçok kişi geçimlerini bu oyunlardaki eşyaları bulup satarak kazanmaya başladı. Hatta bu pazar öylesine büyüdü ki, oyun geliştiricisi Blizzard, kurduğu sanal market sayesinde her satıştan yüzde 15 pay almaya başladı.

Deneyimlerinizi paraya çevirin

Online oyun dünyasında bir çığır açan World of Warcraft veya League of Legends türü oyunlarda uzman olduğunuzu düşünüyorsanız, oyuna yeni başlayanlara rehberlik ederek para kazanabilirsiniz. www.killerguides.net gibi internet sitelerinde, sizin gibi deneyimli oyuncular arayan pek çok ilanla karşılaşmanız olası…

World of Warcraft (çoğunlukla WoW şeklinde kısaltılmaktadır), Blizzard Entertainment firması tarafından geliştirilen bir MMORPG, yani devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunudur.
World of Warcraft (çoğunlukla WoW şeklinde kısaltılmaktadır), Blizzard Entertainment firması tarafından geliştirilen bir MMORPG, yani devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunudur.

Turnuvalar sizi bekliyor

Dünyada e-spor adıyla yeni bir spor türü olarak kabul edilmeye başlanan League of Legends, Counter Strike ve DOTA gibi bilgisayar oyunlarında, ödüllü turnuvalar düzenleniyor. Bu turnuvalara katılarak önemli para ödülleri ve hediyeler kazanabilirsiniz. Örneğin Half Life’ın geliştiricisi Valve’ın düzenlediği DOTA 2016 Turnuvası’nı kazanan takım 1 milyon dolar ödülünde sahibi oldu.

E-spor takımlarında oyuncu olun

Türkiye’de henüz istenilen seviyeye gelmemiş olsa da bilgisayar oyunlarında birçok firma ve yatırımcı sponsor olarak yer almaya başladı. Hatta Beşiktaş ve Fenerbahçe gibi Türkiye’nin önemli spor kulüpleri e-spor takımları oluşturmaya başladı. Kendinize güveniyorsanız, bu takımlardan birisine maaşlı olarak girebilir ve kendinize bir sponsor bulabilirsiniz.

League of Legends, Riot Games tarafından geliştirilen ve yayımlanan bilgisayar oyunu.
League of Legends, Riot Games tarafından geliştirilen ve yayımlanan bilgisayar oyunu.

Oyunları test ederek para kazanın

Henüz piyasaya sürülmemiş bilgisayar oyunlarını test ederek para kazanabilirsiniz. Game tester olarak geçen oyuncular, oyun içinde bulunan harita ve görevleri tamamlayarak, bir rapor halinde oyun geliştiricisine gönderir. Bu sayede oyunun beta sürümünden önce eksikler giderilir. Game testerlar, oyun sektöründe büyük öneme sahiptirler. Öyle ki iyi bir game tester, test ettiği oyun başına 50 bin dolar gibi bir ücret alır. www.game-testers.net veya www.ign.com gibi sitelerden konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Oynadığınız oyunları yayınlayarak para kazanın

Oynadığınız oyunları, www.twitch.tv veya www.xsplit.com ‘dan canlı olarak yayınlayarak veya Youtube üzerinden yayınlayarak para kazanabilirsiniz. Ne kadar çok seyredilirseniz, kazanacağınız miktarlarda artacaktır. Bunun için oyun sırasında yorumlar yapmanız ve iyi bir oyuncu olmanız yeterlidir.

Youtube’dan nasıl para kazanılır, tıklayın!

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.