‘Doğalgaz fiyatları artabilir’ 16.12.2016

Gazprom İcra Komitesi Başkanı Aleksey Miller, petrol fiyatlarında yaşanan yukarı yönlü trendin, doğal gaz fiyatlarına da yansıyacağını vurguladı.

0
3526

Rus enerji şirketi Gazprom’un İcra Komitesi Başkanı Aleksey Miller, petrol fiyatlarında yaşanan yukarı yönlü trendin, doğal gaz fiyatlarına da yansıyacağını belirtti.

Rus devlet kanalı Rossiya 24’e değerlendirmelerde bulunan Miller, petrol sektöründe son dönemde alınan kararların, doğal gaz fiyatlarında da artışa neden olacağını vurguladı.

Gelecek yılın ilk çeyreğinde Avrupa’ya ihraç edecekleri doğa gaz fiyatının, 2016’ya göre daha yüksek olacağını bildiren Miller, “Son yıllarda, spot piyasada gaz fiyatları, kontrat fiyatlarından daha yüksekti. Petrol fiyatlarındaki yükselişle birlikte kontratlı gaz fiyatlarında da yukarı yönlü bir trend başladı. Petrol fiyatlarında yaşanan yukarı yönlü trend, doğal gaz fiyatlarına da yansıyacak.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna üzerinden Avrupa’ya gönderilen doğal gaz konusunu da değerlendiren Miller, gelecek kış döneminde Avrupa ve Türkiye’ye yapılan doğal gaz sevkıyatıyla ilgili önemli risklerin bulunduğunu aktardı.

Avrupa, doğal gaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 15’ini, Türkiye de yaklaşık yüzde 30’unu Ukrayna üzerinden gelen boru hatlarıyla Rusya’dan ithal ediyor.

Kaynak: Uzmanpara

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.