Dolar, altın üzerinde baskı unsuru

0
407

Altın, dolardaki güçlenmenin talebi zayıflatmasının ardından, yatırımcıların altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıklarının satışına devam etmesi ile birlikte, dört yılın en düşük seviyesi yakınında işlem gördü. Gümüş düşüşünü yedinci güne taşıdı.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR? Tıklayın

Spot altın, erken saatlerde yüzde 0.4 kadar yükseldikten sonra, kazançlarını geri verdi ve yüzde 0.1 kayıpla, Singapur saati ile 11:17'de, ons başına 1,139.97 dolara kadar indi. Ancak metal daha sonra yeniden toparlanarak 1,145.12 dolara ulaştı. Altın dün, Bloomberg Dolar Spot Endeksi'nin beş yılın en yüksek seviyesine çıkması ile birlikte, 1,137.94 dolara kadar düşerek, Nisan 2010'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Altının 14 günlük RSI göstergesi beş gündür 30 seviyesinin altında seyrediyor. Bu seviyenin altında seyir, teknik analize göre değerlendirme yapan bazı analistler için, fiyatların yukarı yönde hareket edebileceği anlamına geliyor.

Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust'taki altın varlıkları, ABD hisse senetlerinin rekor seviyeye çıkması ve bunun sonucu metale yönelik değer koruma talebinin azalması ile birlikte, dün düşüşünü ikinci güne taşıdı ve Eylül 2008'den bu yana en düşük seviyesini gördü. Altın, Fed'in ekonomideki iyileşme ile birlikte faizleri artırmaya hazırlanırken, diğer önemli merkez bankalarının büyümeyi desteklemeye yönelik adım atması ve bunun sonucu doların güç kazanması ile birlikte, 2000 yılından bu yana ilk kez iki yıl üst üste kayıp yaşamaya yöneldi.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti James Steel, bilgilendirme notunda, "Satış dalgası muhtemelen devam edecek mi?" dedi ve "Yanıtların bazıları, altın ETF'lerinin bu düşüşlere nasıl tepki vereceğinde yatıyor. Şimdiye dek, Asya'daki geleneksel fiziki alıcılardan düşük fiyatlara güçlü bir tepki geldiğini görmedik. Bu seviyelerde alıma geleceklerini düşünüyoruz, ancak bunlar düşüşü hemen durduramayabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, dün ons başına 1,137.10 dolar ile Nisan 2010'dan bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından, yüzde 0.6 düşerek 1,138.70 dolara indi. Değerli metaller destekli ETF'lerin toplam değeri dün yaklaşık 1.9 milyar dolar eridi.

İstihdam Verisi

ABD'de yarın açıklanacak olan Ekim ayı tarım dışı istihdam verisinin, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, 235,000 artması bekleniyor. İşsizlik oranının ise Temmuz 2008'den bu yana en düşük seviyesi olan yüzde 5.9'da kalması öngörülüyor.

Spot gümüş, dün ons başına 15.1565 dolar ile Şubat 2010'dan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.3 kayıpla 15.2995 dolara indi. Gümüşün yedinci güne taşıdığı kayıp, Nisan 2013'ten bu yana en uzun süreli düşüş dönemini işaret ediyor.

Bir ons altın ile dün 75.1862 ons gümüş alınabiliyordu. Bu Ocak 2009'dan bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor. Rasyo bugün 74.5043 düzeyinde.

Spot platin dünkü seviyesi olan ons başına 1,204.50 dolardan 1,205.38 dolara geldi. Metal dün 1,197.13 dolar ile 6 ekim'den bu yana en düşük seviyesini gördü. Palladyum yüzde 0.2 düşerek ons başına 756.75 dolara indi.

Kongre Seçimlerinin Etkisi

Uzmanlar ABD’de faiz artışı yanlısı cumhuriyetçilerin kongre seçimlerini kazanmasının altındaki düşüşü tetiklediğini üzerinde duruyorlar

IG analisti Chris Beauchamp, konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede cumhuriyetçilerin daha sıkı bir para politikası için FED’e baskı yapacağını ve eğer başarılı olurlarsa altının düşmeye devam edeceğini belirtti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.