Dolar da Merkez Bankası’nı bekliyor

0
2443

Geçen hafta dolardaki sert değer kazancı ile tarihi zirvesini yenileyen kur zirvenin hafif altındaki seyrini sürdürürken piyasada Merkez Bankası'nın (TCMB) bugün 14.00'te açıklayacağı faiz kararının yön belirleyici olması bekleniyor.

DOLAR GRAFİĞİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Doların küresel piyasalardaki değer kazancı ve içeride TCMB'nin para politikasına dönük siyasilerden gelen sert eleştirilerle TL'nin dolar karşısında rekor düşük seviyelere gerilemesinin dezenflasyon sürecine risk oluşturmaya başlayabileceği endişesiyle TCMB'nin Mart'ta politika faizini sabit tutması bekleniyor.

Dolar/TL bu sabah güne 2,62 seviyesinden güne başladı. TCMB'nin bugün faiz oranlarının tamamını sabit tutması halinde piyasada kısa süre önce siyasilerin TCMB'ye yönelik sert eleştirileri ile sarsılan güvenin yeniden tesisini kuvvetlendirmesi; bu kapsamda piyasalarda olumlu bir etki yaratması bekleniyor.

Aksi halde ise ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bir sonraki gün açıklayacağı karara kadar piyasada sert satış baskısı bekleniyor. Öte yandan TCMB'nin kararı ardından siyasilerin yorumları da yakından izleniyor olacak. Bankacılar Fed kararının global piyasalarda yön belirleyeceğini bu kapsamda TCMB'nin atabileceği olası adımların piyasadaki pozitif ya da negatif etkisini bile ortadan kaldırabilecek güçte olabileceğini tahmin ediyorlar.
 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.