Altın fiyatlarında neler oluyor?

0
2695

Spot altın 30 sent düşerek, Singapur saati ile 14:13'te ons başına 1,154.51 dolara geriledi. Metal 11 Mart'ta 1,147.72 dolar ile 1 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesini görmüştü.

ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

Fed'in 17-18 Mart toplantısının temel konusu, toplantı sonrası yapılacak açıklamada, ekonominin borçlanma maliyetlerinin artırılmasında "sabırlı" olunacağı taahhüdünü kaldırmaya yetecek denli güçlü olup olmadığı olacak. İyileşen işgücü piyasası faizlerin 2006'dan bu yana ilk kez artırılacağı beklentisini güçlendirirken, Pazartesi günü açıklanan veriler, imalatçıların Şubat ayında üretimi beklenmedik bir şekilde kıstığını ve konut yapım şirketlerinin güveninin Mart ayında azaldığını gösterdi.

IG Markets Ltd. analistleri, bilgilendirme notunda, "Ekonomistlerin önemli bölümü, Fed'in sözlü yönlendirmesinde "sabırlı" kelimesini çıkarmasını bekliyor," dedi.

ABD'de fabrika üretimi, Ocak ayında revize rakamla yüzde 0.3 düştükten sonra, Şubat ayında da yüzde 0.2 geriledi. İnşaat üreticilerinin güvenini gösteren endeks ise beklenmedik bir şekilde sekiz ayın en düşük seviyesine indi.

Dolar geçen hafta, ABD'de Şubat ayında istihdamın beklenenden fazla artması ve işsizlik oranının yaklaşık yedi yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından, son 10 yılın en yüksek seviyesine çıktı ve hedge fonları altından dört ayı aşkın sürenin en hızlı çıkışını gerçekleştirdi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, 13 Mart ile biten haftada da yükselerek çıkışını dördüncü haftaya genişletmesinin ardından, Pazartesi günü aşağı yönde hareket etti.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, 16 sent düşerek, ons başına 1,154.65 dolarda kaldı. Altın destekli exchange traded fonlarındaki altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Pazartesi günü de düşerek kaybını 14'ncü güne taşıdı.

Spot platin yüzde 0.6 düşüşle ons başına 1,101.05 doalra kadar inerek 2009'dan bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından 1,105 dolara geldi. Gümüş yüzde 0.4 kayıpla ons başına 15.587 dolara indi. Palladyum yüzde 0.8 düşerek ons başına 773.70 dolara indi ve 13 Şubat'tan bu yana en düşük seviyesini test etti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.