Dolar denge bulma çabasında

0
2557

Dolar/TL bugün güne 2.4390/2.4409 seviyesinden başlarken sepet bazında TL 2.6177/2.6202 Euro/TL 2.7969/2.7996 seviyesindeydi.

Merkez Bankası'nın para politikalarındaki belirsizlik ve Avrupa Merkez Bankası'nın beklenmedik şekilde Yunan tahvillerini teminat olarak kabul etmekten vazgeçmesiyle bu hafta dolar/TL 2.4680'e kadar yükselerek tarihi zirvesini test etmişti. Son dönemde sert satış baskısı yaşayan gelişmekte olan para birimlerine dün yaşanan girişlerle kur tarihi zirveden yönünü aşağı çevirirken, piyasada gözler ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz oranlarını bu yıl ortalarında artırmayı değerlendirip değerlendirmeyeceği konusunda fikir verebilecek tarım dışı istihdam verisine çevrilecek.

Bankacılar TL'nin dün satış baskısı altında kalmaması ve diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmamasının arkasında siyasilerin Merkez Bankası'na yönelik dün herhangi bir yorumunun olmamasının da etkili olduğunu belirttiler.

Bankacılar bugün de siyasilerin olası yorumlarının takip edileceğini söylediler. Bu kapsamda bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Bursa'da toplu açılış töreninde TSİ 13.30'daki halka hitap konuşması takip edilecek. Analistler, Erdoğan ve AKP hükümetinin ekonomik gerçeklerden gittikçe uzaklaştığından endişe ederken, TL de bu endişelerle son dönemde dolar karşısında diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden özellikle riskten kaçış dönemlerinde daha çok değer kaybedebiliyor

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.