Gözler bugün için bu datada

0
2630

Asya hisse senetleri, ABD'de bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi öncesi değer kazanırken, Avustralya hisse senetlerinin gösterge endeksi, rekor uzunlukta yükseliş dönemine yöneldi. Çin yuanı bu yılın en güçlü çıkışını gerçekleştiriken, Rus rublesi ve petrol değer kazandı.

TARIM DIŞI İSTİHDAM NASIL YORUMLANMALI? TIKLAYIN…

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Londra saati ile 07:16'da, yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu ve S&P/ASX 200 Endeksi Sydney'de 12 gündür yukarı yönde hareket ediyor. Euro Stoxx 50 endeks vadeli kontratları yüzde 0.3 düştü ve Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin dün yüzde 1 yükselmesnin ardından fazla değişmedi. Yuan, merkez bankasının bu hafta ikinci kez para birimini değer kazanmaya zorlamasının ardından yüzde 0.2 tırmandı. Ruble yüzde 0.7 prim yaptı. Petrol New York'ta yüzde 2.2 sıçrarken, fiyat dalgalanmalarının göstergesi yaklaşık beş yılın zirvesine çıktı. Altın değer kazandı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi'nin Ağustos 2013'ten bu yana en büyük haftalık kaybına yönelmesi ile birlikte, yatırımcılar, dünyanın en büyük ekonomisinin gücüne ilişkin işaretler bulabilmek amacıyla, bugün açıklanacak olan ABD istihdam verilerini bekliyor. Avustralya Merkez Bankası, Salı günü faizi rekor düşük seviyeye indirerek küresel gevşeme dalgasına katıldıktan sonra, bugün ekonomik büyüme ve enflasyon görünümünü düşürdü. Avrupa Merkez Bankası (AMB), Yunanistan Merkez Bankası'na, ülke bankalarının acil fonlanma ihtiyaçları için 59.5 milyar euroluk (68 milyar dolar) bir imkan sağlayacak.

Melbourne'de IG Ltd. stratejisti Evan Lucas, "AMB parasal genişlemenin cesur yeni dünyasına girmesinden, İsviçre Merkez Bankası'nın kuru korumayı bırakmasından ve tüm dünyada merkez bankalarının para birimlerini faiz indirimleri yoluyla devalüe etmelerinden bu yana, yerküre faiz çılgını haline geldi," dedi ve "Bu durum tahvil ve hisse senedi piyasalarında çılgınca alımlara neden oldu" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.