Dolar endeksi piyasaları tehdit ediyor

0
2674

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırım sürecine ilişkin belirsizliklerle dolar endeksinin yaklaşık son 4 yılın en yüksek seviyesine tırmanmaya devam etmesi, küresel piyasalarda pozitif görünümü sınırlayarak tedirginliğe neden oluyor.

DOLARDAKİ SON DURUUM GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN…

ABD'de Fed'in faiz artırım sürecinin başlaması ile borçlanma maliyetlerindeki artışın tahminlerden hızlı olabileceğine ilişkin açıklamalar dolara olan talebi desteklerken, Çin'de beklentilerin altında kalan ithalat verilerinin ardından petrol ve emtia fiyatlarının da dolar karşısında değer kaybetti.

Avrupa merkez Bankası’nın (ECB) faiz indirim ve varlık alım programı nedeniyle avro/dolar paritesi de düşüşünü devam ettirdi. İngiltere sterlini de İskoçya'nın bağımsızlık referandumu ile ilgili tedirginliklerle dolar karşısında yaklaşık 1 yılın en düşük seviyesine geriledi. Dolar endeksi tüm bu gelişmelerle dün 84.5'e yükselerek son 4 yılın zirvesi olan 84,75'e doğru tırmanışını devam ettirirken, ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin ise yüzde 2,50 sınırına yükselmesi dikkati çekti.

Hisse senedi piyasalarındaki yükseliş isteği dolar ve faizlerdeki yükselişle sınırlanırken, dün hisse senedi piyasalarında karışık bir seyir izlendi. Veri gündeminin de zayıf olmasının etkisi ile Dow Jones endeksi günü yüzde 0,15 düşüşle tamamlarken, S&P 500 endeksi yüzde 0,31 geriledi, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,20 yükseliş kaydetti.

Avrupa tarafında da borsalar karışık bir seyir izledi ve genel olarak dar bandda hareket etti. Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,11 artarken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,30, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,26 geriledi.

Yurt içi piyasalarda, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin önceki aya göre artış kaydetmesine karşın, küresel piyasalardaki dolara olan talebin artışı ana gündem maddesi konumuna geldi. Dolar/TL dün 2,1576'dan 1,1750'ye kadar yükselirken, BIST 100 endeksi son bir ayın en yüksek seviyesi olan 82.628 puanı görse de bu seviyelerde tutunamayarak günü önceki kapanış seviyesinden tamamladı.

Analistler, dün olduğu gibi bugün de veri gündeminin zayıf olduğunu belirterek, dolar endeksinin seyrinin takip edileceğini kaydediyor. BIST 100 endeksinin 82.500 seviyesinin kritik direnç seviyesi olarak izlenmeye devam edileceğini ifade eden analistler, olası düşüşlerde ise 81.000 ve 80.000 seviyelerinin destek konumunda olduğunu tahmin ediyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.