Piyasalarda ‘İskoçya’ endişesi! Peki neden?

0
2961

Piyasalar İskoçya bağımsızlık referandumunun yaklaşmasıyla tedirgin günler yaşıyor. 18 Eylül’de gerçekleşecek referandum öncesinde, saygıdeğer anketlerde İskoçların bağımsızlık için evet diyeceği yönündeki beklentilerin artması, sterlinin dolar karşısında değer kaybetmesine neden olurken, Londra borsasında da düşüş getirdi.

İSKOÇYA'DA BAĞIMSIZLIK SESLERİ! TIKLAYIN…

NEDENİ BELİRSİZLİK

İngiltere’de hem para birimi hem de borsada düşüş yaşanmasının temel nedeni bir takım belirsizlikler. Royal Bank of Scotland ve Lloyds Banking gibi büyük finans kuruluşlarının da yer aldığı birçok İskoçya merkezli banka, İngiltere hükümeti tarafından çöküşten kurtarılmıştı. Bağımsızlık olması durumunda, bu bankaların geleceğinden endişe eden yatırımcılar, ellerindeki hisseleri sattı. Borsadaki düşüşü de temelde bu etkiledi.

PETROL SAHALARINA NE OLACAK?

Yatırımcıları tedirgin eden bir diğer şeyse Kuzey Denizi petrolü. Chevron, Total gibi büyük enerji devleri bağımsızlığın gerçekleşmesi durumunda tam olarak İskoçya topraklarından petrol arayacak. Ödenecek vergilerin İngiltere’ye mi yoksa İskoçya’ya ya mı gideceği endişe yaratıyor.

BORÇ ENDİŞESİ

Yatırımcıların bağımsızlıkla ilgili kafalarındaki bir diğer soru işareti ise borç. İskoçya, İngiltere ekonomisinin yüzde 25’ine denk geliyor. Bağımsızlığını ilan etmesi durumunda İngiltere’nin borcunun dörtte birinin İskoçya’ya geçip geçmeyeceği merak ediliyor.

POLİTİK KAYGILAR

İskoçya işçi ağırlıklı olduğundan, İngiltere’den ayrılması durumunda ülkenin aşırı sağcılara kalabileceği bu kesimin de İngiltere’nin Avrupa Birliği ile olan bağlarını tamamen koparmasını istemesi de diğer bir endişe kaynağı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.