Dolar hız kesmeden devam

0
2494

Resmi tatilin ardından hacimler düşük kalmaya devam ederken doların küresel bazda güçlenmesi ile dolar/TL dün gördüğü bir ayın en yüksek seviyelerinden güne başladı.

DOLARDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Piyasada ABD istihdam ve ISM verilerinin yön belirleyici olması bekleniyor. ABD 10 yıllık tahvilin getirisindeki yükselişle tahvil/bono piyasasında da yukarı baskının sürmesi ancak düne göre azalarak baskının devam edeceği bekleniyor.

Türkiye piyasaların son olarak açık olduğu 25 Temmuz'da 2.0920'li seviyelerde işlem gören dolar/TL dün 2.1470'e kadar yükselerek en son 23 Haziran'da gördüğü seviyeleri test etti. TL, bir haftada dolar karşısında yüzde 2.40 değer kaybederken kur bu sabah TSİ 08.26'da güne 2.1430/2.1439 ile dünkü kapanışa yakın başladı.

Sepet bazında TL ise aynı saatte 2.5058/2.5071 seviyesindeydi. Piyasa iç piyasada Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Temmuz ayı ihracat verileri İstanbul Ticaret Odası (İTO) Temmuz ayı İstanbul enflasyonu ve imalat sanayi PMI endeksi izlenecek.

Dış piyasada ise Temmuz ayı Almanya Euro Bölgesi PMI verileri TSİ 15.30'da Haziran ayı ABD kişisel gelirler ve çekirdek PCE, Temmuz ayı tarım dışı istihdam ve işsizlik 16.55'te Temmuz ayı Michigan tüketici güven endeksi ve 17.00'da Temmuz.ayına ilişkin ABD ISM imalat endeksi takip edilecek.

ING Bank Özel Bankacılık Stratejisti Pınar Uslu, "Günün en önemli verileri ABD'de açıklanacak Temmuz ayı tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve PMI imalat verileri olacak. Verilerin piyasanın öngörüsünden olumlu yönde sapması halinde yükselişini sürdürmesi beklenecek olan ABD'nin 10 yıllık tahvil faizinde yakın dönemde yüzde 2.62/2.65 aralığı hedef alanına girebilir… Bugün ABD verilerinin öngörülenden olumlu gelmesi ve ABD tahvillerine satış gelmesi halinde yurt içi tahvil faizlerindeki yükselişin de devam etmesi beklenebilir" dedi ve ekledi: "Bugün dolar/TL'nin ağırlıklı olarak euro/dolar paritesine bağlı hareket edecektir. ABD verilerinin tahminlerden olumlu yönde sapması halinde TL'deki değer kaybının artması beklenebilir."

DOLARIN DEĞER KAZANCI

Türkiye piyasaları kapalı olduğu Çarşamba günü ABD'de açıklanan bu yılınikinci çeyreğine ilişkin gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) verisinin yüzde 4 ilebeklentilerin üzerinde bir büyümeye işaret etmesiyle dolarda sert değer kazancıyaşanırken bu kazanç gelişmekte olan para birimlerindeki kaybı da beraberindegetirdi. Arjantin'in 12 yıl içinde ikinci kez temerrüde düşmesi ve AB ile ABD'nin eşgüdümlü olarak Rusya'ya yeni yaptırımlar açıklaması da küresel satışların dün artmasına neden oldu. Analistler ABD'de açıklanan verilerin ülke ekonomisine ilişkin parlak bir tablo çizmeye devam etmesi halinde doların yükselişini sürdürebileceği belirtiliyorlar.

TAHVİL FAİZLERİ DÜN SERT YÜKSELDİ

ABD Hazine tahvillerinin büyük bölümünün fiyatları daha önceki kayıpların ardından yatırımcılardan gelen ay sonu alımları görüldü. ABD'nin gösterge 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi dün yüzde 2.61'e kadar yükseldikten sonra yüzde 2.56 seviyesinde yer aldı. Tahvil/bono piyasasında 20 Mart 2024 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi 25 Temmuz Cuma günü spot kapanışta yüzde 8.73, valörde yüzde 8.75 seviyesindeydi.

Dün 10 yıllık faizde spot kapanış yüzde 8.98 ortalama bileşik seviyesinden gerçekleşirken valörlüde son işlem yüzde 9.08 seviyesindeydi. 10 yıllık gösterge tahvil bugün en yüksek yüzde 9.10 test edilirken faizde en son 20 Haziran'da bu seviyeden işlem görülmüştü. Öte yandan 13 Temmuz 2016 seviyesinde olan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi 25 Temmuz Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik yüzde 8.16 seviyesindeydi. Dün spot kapanış yüzde 8.35 seviyesinden gerçekleşirken valörlüde son işlem yüzde 8.55 bileşik seviyesinden gerçekleşti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.