İhracat sabit kaldı… Sebep Irak

0
2721

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, AB ülkelerine yapılan ihracattaki artışa rağmen ihracat Temmuz'da bayram etkisi ve Irak'ta yaşanan yüzde 46.4'lük düşüş nedeniyle bir önceki yıl aynı aya göre değişim göstermedi ve 12.54 milyar dolar ile sınırlandı.

İhracat Ocak-Temmuz ayları arasında yüzde 5,7 artışla 92,71 milyar dolar oldu. IRAK AÇIĞI Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ülkelerden Irak'ın payı Temmuz'da da azaldı. Irak'a yapılan ihracat Temmuz'da yüzde 46,4 azalarak 570 milyon dolara geriledi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Bayram tatili ve Irak'a ihracatta yaşanan sorunlar nedeniyle, ihracat rakamımız geçen yılla aynı seviyede gerçekleşti" dedi.

Geçen senenin Temmuz ayında işgünü bazında ihracat 465 milyon dolar iken, bu senenin Temmuz ayında günlük bazda ihracatın yüzde 12 artarak 522 milyon dolara yükseldiğini söyleyen Büyükekşi, işgünü kaybının aylık ihracattaki artış temposunu aylık bazda 12,4 puan, Irak’a ihracatta yaşanan kaybın ise 3,9 puan, toplamda 16,3 puan aşağı çektiğini belirtti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.