Dolar kritik seviyenin hemen üzerinde

0
2960

Dolar yeni haftaya yatay başladı. Bankacılar dış veri gündeminin yoğun olacağı haftada piyasanın özellikle, ABD'deki 4 Temmuz tatilinin bir gün öncesinde açıklanacak olan tarım dışı istihdam ve diğer istihdam piyasası verileri ile Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararının takip edileceğini belirttiler.

Cuma günü akşam saatlerinde 2,1270 seviyesinde işlem gören dolar/TL bu sabah güne 2,12'nin üzerinde başladı. Küresel piyasalarda ise dolar geçen haftaki kayıpların ardından para birimleri sepeti karşısında bugün bir ayın en düşük seviyesinde işlem gördü.

Dolar endeksi 21 Mayıs'tan beri görülen en düşük seviye olan 80.010'nun ardından son olarak 80.042 seviyesinde yer aldı. Dolardaki görünüm açısından, ABD'de bu hafta açıklanacak tarım dışı istihdam verisi belirleyici olacak. ING Bank Özel Bankacılık Stratejisti Pınar Uslu, "Son iki haftadır dolar/TL 20 günlük basit hareketli ortalama fiyattan destek bulurken, 100 günlük basit hareketli ortalama olan 2,1450 ise güçlü direnç olarak öne çıktığı görülüyor.

Bugün dolar/TL hareketleri açısından euro/dolar paritesinin yanı sıra sabah saatlerinde açıklanacak Mayıs ayı dış ticaret açığı izlenecek. Verinin ortalama beklentiden kötü gelmesi halinde TL'de değer kaybı görülebilir ve dolar/TL 2,13 seviyesine yaklaşabilir" dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.