Erdoğan’dan ilginç benzetme

0
2751

Başbakan Erdoğan, MÜSİAD'ın iftar programında yaptığı konuşmada Merkez Bankası'nın faiz programını eleştirdi. Yüksek faiz nedeniyle 'rahat yatırım yapılamayacağını' kaydeden Erdoğan, "Bunun adı zulümdür" diye konuştu. Erdoğan, şöyle devam etti:

BUNUN ADI ZULÜMDÜR

"Merkez Bankasının faiz politikalarını, bir Başbakan olarak kabul etmiyorum. Sadece bağımsız olduğu için tabii müdahale yetkimiz yok ama kabul etmiyorum. Niye kabul etmiyorum  Faiz oranlarının bu denli yüksek olduğu bir ülkede, girişimci, yatırımcı kalkıp da rahat rahat yatırım yapamaz. Örnekler veriyorum. Amerika'daki faiz politikasına bak; Yüzde 1. Japonya'ya bak; eksi. İsrail'e bak; o da 1, buralarda dolaşıyor. Peki size ne oluyor da 8'lerde, 9'larda dolaşıyorsunuz. Buna komisyonu falan kattığınız zaman 15, 16'ya varıyor. Bunun adı zulümdür. Ve birilerinin tavsiyeleriyle, o birilerinin kim olduğunu zaten iş adamları bilirler, kalkıp da biz ülkemizi ayağa kaldıramayız. Ve biz sadece faiz lobisine hizmet etmekle mükellef bir iktidar da değiliz. Herkes başını iki elinin arasına alsın iyi düşünsün. Faiz lobisiyle iş tutanlar, bizimle beraber olamazlar, bizi de zaten istemezler. Bizi de beğenmezler. Onu da çok açık net söylüyorum. Onlar beğensin diye değil benim bu ülkedeki vatandaşım acaba üretileni, bakın çok enteresan bunlar bir ara ne dedi 'tüketmeyin' dediler. Gezi sürecinde öyle demiyorlar mıydı  'Tüketmeyin' diyorlardı. Bunlar bu ülkenin ekonomisinin düşmanı. Tüketim olmadan üretim olur mu  Tüketim olacak ki üretim olsun." Erdoğan, ekonomide iç piyasanın hareketli tutulmadığı sürece ayakta kalınamayacağını belirterek, önce iç piyasanın halledileceğini, sonra da dışarıya açılacağını, 12 senenin altında yatan gerçeğin de bu olduğunu dile getirdi. İstikrarın, güvenin içeriden başladığını, daha sonra dışarıya yansımasının görüldüğüne işaret eden Erdoğan, "Ama benim yatırımcım bir defa parayı ucuza almalı ki yatırım yapabilsin. Eğer krediyi ucuza sağlayamazsak, bu yatırımı yapması da mümkün değil" ifadelerini kullandı.

MÜDAHALE YETKİMİZ YOK

Başbakan Erdoğan, “Sadece bağımsız olduğu için tabii müdahale yetkimiz yok ama kabul etmiyorum. Niye kabul etmiyorum? Faiz oranlarının bu denli yüksek olduğu bir ülkede, girişimci, yatırımcı kalkıp da rahat rahat yatırım yapamaz" diye devam etti. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.